avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 848 soluții astăzi
Forum Activitate thesimonelu

Activitate thesimonelu

Buna ziua, cer ajutor din nou! Asociatia parintilor a unei gradinite de stat a prestat servicii pentru aceasta gradinita, de exemplu finisaje a peretilor exteriori, incarca cartusele imprimantelor folosite de gradinita, repara mobilierul acesteia, diverse lucrari si servicii care sunt necesare in timpul anului prescolar. Aceste servicii practic sunt sponsorizari oferite de asociatia parintilor gradinitei...este o gradinita de stat. facturile si actele doveditoare sunt incheiate pe asociata parintilor...va cer o parere in vederea evidentei contabile a acestor sponsorizari, tinand cont ca asociatia le face ca si sponsorizare, am primit deja o sugestie 6582=401 cu valoarea lucrarii sau serviciului si apoi 401=5311 achitarea furnizorilor. va multumesc anticipat!
BUNA ZIUA, am o problema care nu o pot rezolva repede...incerc sa fac bilantul asociatiei non profit, fara scop patrimonial....rezultatul pe 2010 s-a decis sa fie reportat pe anul urmator....deci 117.01 = 1211...iese totul bine la bilant pana la nota 3 unde nu se coreleaz 21.06.01 cu 20.03.03...adica nu e repartizat profitul si nu are cu ce corela soldul la 117.01...ce pot sa fac? nu pot depune asa la finante bilantul daca nu e valid...AJUUUUUUUTOOOOOOOOOOOOOOOOOOR!!!

MENTIONEZ ca avem profit/ excedent si nu pierdere/deficit#-o
pentru siguranta inregistrarilor revin la data constituirii; am in felul urmator: pe incheierea judecatoreasca "inscrierea in Registrul Asociatiilor si Fundatiilor aflat in grefa judecatoriei, cu consecinta dobandirii personalitatii juridice, data in Camera de Consiliu si pronuntata in sedinta publica, azi, 26.03.2010"....apoi certificat de inscriere a persoanelor fara scop patrimonial nr.../ 08.04.2010.....eu consider data constituirii, cum mi-ati zis in mesajul anterior, 26.03.2010, este ok?:D
Răspuns la discuția justificare numerar casierie
multumesc!

casiera plateste c/v facturilor in aceeasi zi, cu chitanta sau bon fiscal si are si factura la ce a cumparat...deci nu dureaza 2-3 zile, inregistrarile in registrul de casa s-au facut direct cu chitanta/bon fiscal aduse de aceasta
din nou un semn de intrebare...e vb de asociatia parintilro unei gradinite de stat, neplatitoare de tva, casiera gradinitei....deci nu a asociatiei...cea din gradinita....cuumpara diverse materiale necesare pt gradinita, consumabile...chitantiere...etc...si vine cu factura de la carrefour si bon fiscal la materialele cumparate sa o decontam din banii asociatiei...insa pt ca nu au avut o perioada contabil, pana sa ma apuc eu, nu facea delegatie pe ea nimeni sa cumpere pt asociatie....trebuie o dispozitie de plata ca ia bani din casa asociatiei? o delegatie? un ordin de deplasare? si aceste acte cuprinse mai apoi in registrul de casa? sau direct bonul fiscal cu care vine ea atasat facturii de cumparaturi?
p.s. se poate face o delegatie permanenta pe numele casierei de la gradinita sa mearga mereu sa faca aceste cumpraturi si sa aduca factura si bon fiscal sau chitanta ca justificare....sau mereu trebuie sa ii dam ordin de deplasare(delegatie) si ea sa il stampileze acolo unde merge sa faca cump?
multumesc:wassat:
ce se intampla cu chitanmtele anulate din chitantier? trebuie evidentiate in registrul de casa ca anulate? casiera asa mi le trece? eu stiu ca se pastreaza la cotor barate si scris anulat.
multumesc
multumesc frumos!=D>=D>
AJUUTOR!!!:((

in luna mai 2010 s-a inregistrat depunerea capitalului asociatie in cont, pe 12 mai...atunci va fi inregistrata si constituirea asociatiei? in momentul depunerii aportului? pentru ca pe 10 mai s-a achizitionat stampila asociatiei si trebuie sa fac inregistrarile pe aceasta data...CU CE DATA INREGISTREZ CONSTITUIREA ASOCIATIEI? statutul a fost atestat de avocat pe 18 martie 2010, CIF eliberat pe 27 aprilie 2010, dar varsarea banilor a fost facuta pe 12 mai#-o

se vor face 2 articole contabile? unul la infiintare conform incheierii judecatoresti si unul la varsarea aportului in numerar?heeelp!:((
Răspuns la discuția decont cheltuieli
registrul jurnal, registrul de casa, cartea mare se fac lunar? chiar daca intr-o luna sunt 3-4 operatiuni? trebuie sa inchid luna, operez in cartea mare...apoi o iau de la capat luna de luna?
Răspuns la discuția decont cheltuieli
da, insa e bine de stiut pentru viitor=D>=D>