avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Activitate adelinab

Activitate adelinab

Răspuns la discuția studii superioare
Aceeasi parere o am si eu dar eram totusi putin confuza si de aia am intrebat.Dar acum,datorita dumneavoastra am inteles si eu cum stau lucrurile.Legea este atat pt bugetari cat si pt societati cu capital privat.Daca postul pe care il ocupi necesita studii superioare,se face salariul conform acestora.Multumesc frumos din nou.
Răspuns la discuția studii superioare
Multumesc frumos de raspunsuri.Refuzul pt fata cu studii a fost :"A,nu pot sa te angajez ca ai studii si trebuie sa iti fac salariul mai mare".Studiile sunt cu licenta in stiinte economice.Dar ce pt vanzatoare era necesar sa ai studii superioare ,ca sa fie obligat la salariu mai mare?
Răspuns la discuția studii superioare
Sa presupunem ca necesita.Este obligat si PATRONUL?Asta intr-un caz dar in al doilea caz,am o cunostinta care a vrut sa se angajeze ca vanzatoare si a refuzat-o patronul din motiv ca are studii superioare.
Buna seara.As dori sa intreb si eu daca la patroni se plica legea salarizarii dupa studii.Adica,eu de exemplu ,am urmat o facultate plus master .Daca ma angajez in firma unde am lucrat pana acum (sunt in concediu crestere copil) si in domeniul in care am studiat,patronul meu este obligat sa imi faca salariul mai mare decat o posibila colega pe acelasi post dar fara studii superioare?Multumesc .
Răspuns la discuția calcul salarii
era vorba de zilele de deplasare a salariatilor.se intampla ca intr-o luna,un angajat sa fie in deplasare 5 zile ,pe fiecare zi fiind pontat 12 ore.
Discuție calcul salarii
Ma poate ajuta cineva cu un program de calculat salarii care sa fie si pt ore suplimentare?Firma plateste orele suplimentare cu 175% .
Răspuns la discuția succesiune
Socrul meu s-a judecat anul trecut cu unicul sau frate si a castigat,sentinta fiind definitiva si irevocabila.La primarie nu stiu pe ce nume e rolul,dar cand a platit sotul meu,in 12.2010,pe chitanta a fost trecut el,adica sotul fara a fi specificat alt nume.
Răspuns la discuția succesiune
Multumesc frumos de raspuns.Stiti cumva ,costul acestei actiuni este influentat in vreun fel daca se face la un anumit interval de timp de la decesul socrului?Si cam cum sa evalueaza costul?
Discuție succesiune
Am si eu o intrebare in legatura cu succesiunea ce se face in urma decesului unuia dintre parinti.Locuiesc impreuna cu sotul si cei doi copii ai nostri,intr-o casa construita de socrii mei acum vreo 15 ani,pt sotul meu ,in mediul rural.Nu avem acte.Proprietar era socrul meu care a murit acum o luna.Soacra mea locuieste impreuna cu cei doi frati ai sotului(frate si sora,necesatoriti)in alta casa .Ce trebuie facut pt a deveni proprietari asupra imobilului in care locuim,fara a avea probleme pe mai tarziu din partea cumnatilor mei?Mentionez ca acum totul e in ordine dar pe viitor nu se stie .Am inteles ca se merge la notar cu soacra si cumnatii,acestia isi declara acordul ca noi sa devenim proprietari,se trece rolul de la primarie pe numele nostru si astfel vom fi in regula.Asta e tot?Multumesc anticipat de raspuns.
Răspuns la discuția act de vanzare cumparare
Deci in afara de faptul ca trebuie sa mergem la notar impreuna cu socrii ,trebuie sa achitam acestora contravaloarea imobilului prin cont bancar.Suma nu trebuie sa fie mai mare decat ar avea dreptul ceilalti frati,daca ceea ce detin socrii mei s-ar imparti la trei.Am inteles bine?Sper sa fiu inteleasa daca nu,pentru ca nu am de unde sa stiu despre aceste lucruri.Nu am avut de-a face pana acum.Multumesc.