avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 203 soluții astăzi
Forum Activitate constantin.letitia

Activitate constantin.letitia

Buna ziua,

Data nasterii mele este de 03.06.1951 si mi s-a spus ca pana pe 15 aprilie sa ma prezint la angajator pentru intocmirea dosarului de pensionare in caz contrar acestia vor face dosarul de pensionare prin vointa proprie.

In cazul in care ma vor soma sa ies la pensie desi sunt medic care ar fi calea pe care as putea sa o urmez pentru a-i contracara ?

Va multumesc
Buna ziua,

Sunt medic primar - coordonator de centru si am fost somata de catre conducere sa imi depun dosarul de pensionare pentru limita de varsta, eu avand in acest moment 58 de ani si 10 luni. Din Decizia nr. 4/2008 a Colegiului Medicilor din Romania am inteles ca varsta de pensionare pentru medici indiferent de sex este de 65 de ani. Mi s-a replicat cand am spus despre aceasta decizie ca incadrarea mea nu este de medic, ci de sef de compartiment sau sef centru. In cartea de munca scrie exact "Medic Primar - Coordonator de Centru".
Va rog sa imi spuneti daca am dreptate in sensul ca pot iesi la pensie la varsta de 65 de ani sau sunt obligata sa ies la pensie acum ?

As dori sa stiu termenul in care trebuie depus dosarul de pensie de la data implinirii varstei de pensionare ?

Totodata in cazul in care voi fi obligata sa ma pensionez as dori sa stiu daca as avea castig de cauza in instanta pentru faptul ca sunt trecuta in cartea de munca drept medic si platita dupa aceasta incadrare dar am fost obligata sa ma pensionez mai devreme ?