avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Activitate PUSA.ES

Activitate PUSA.ES

Am copie de buletin a mamei mele de 85 de ani, legalizata la notar din anul 2023, care am prezentat-o la plata facturilor curent si gaz, plata efectuata cu cardul de energie, cel de 700 de lei, pentru care doamnele de la posta au refuzat sa accepte plata deoarece sustin ca fotocopia actului de identitate legalizata la notar nu este valabila deoarece mama poate fi decedata si posibil acea copie legalizata sa nu mai fie valabila. Mentionez ca locul de consum este pe numele si adresa ei, ea locuieste singura, traieste, mortii nu au consum de energie, doar ca nu este capabila la varsta ei sa se deplaseze personal, asa cum doresc doamnele de la posta Romana.
Este valabila copia de buletin legalizata si daca este valabila la insotirea platii facturilor curent si gaz. Consider ca ca aceste doamne dau dovada de incompetenta si doresc sa depun o plangere impotriva acestora. Va multumesc pentru eventualele raspunsuri.
Răspuns la discuția Sentinta succesiune
Va multumesc, cred ca aveti dreptate.
Sotul meu a murit si am 3 copii, unul dintre ei nu a vrut sa faca succesiunea la notar si am ajuns in tribunal. Zilele acestea am primit sentinta, nu sunt de acord cu cotele stabilite, desi analizand dosarul cred ca avocatul meu a gresit din principiu la calculul cotelor si distribuirea acestora. Fiul care nu a fost de acord nu s-a prezentat la nici un proces, i-am platit eu avocat din oficiu si am suportat eu toate cheltuielile de judecata si avocatul meu a cerut recuperarea cheltuielilor pe cale separata, desi nu am fost de acord, alti bani alte luni de asteptare. Referitor la cotele stabilite, consider ca eu ca si sotie supravietuitoare din principiu trebuia sa am 1/2 din casa si ce-mi corespundea din partea sotului decedat. In sentinta se stabileste 1/4 pentru fiecare, atat pentru mine ca si sotie supravietuitoare ce detineam 1/2 din casa cat si cei trei copii, avem cote egale, nu cred ca este corect, este o gresala...Intrebarea mea este ce am de facut, sau cum se poate remedia gresala? Sentinta s-a emis pe 05.07.2018. Avocatul a gresit (sper ca nu intentionat) instanta a repartizat cotele 1/4 pentru fiecare. Ce trebuie facut sau daca se mai poate remedia situatia?
Va multumesc pentru raspuns. Fratele se bazeaza pe faptul ca are bani si isi permite sa plateasca avocatul lui, sa prelungeasca la nesfarsit procesul, stiind ca eu si mama nu avem putere financiara sa facem fata cheltuielilor de judecata. Am platit avocat si taxa de timbru, nu cred ca ar mai fi ceva costuri extra, nu cred...Tot ce face este din rautate si razbunare pentru simplu fapt ca el vrea casa. Eu vroiam sa stiu daca el trage de timp, in speranta ca va muri mama el va obtine o parte mai mare din casa. Legal poate un judecator sa o lase pe mama fara partea ei din casa, legal este corect sa nu contribuie si el la intretinerea mamei, nu are obligatii legale,( morale nu are) numai beneficii de pe urma mamei? Si nu inteleg cand spuneti ca s-ar putea baza pe ceva...eu consider ca legea este dreapta, sau ar trebui sa fie. Daca el considera ca a investit de exemplu 5000 euro, instanta poate sa o lase pe mama fara partea ei de casa dupa ce a muncit o viata intreaga pentru a avea un acoperis. Pe ce criterii functioneaza justitia, sau ce ar putea determina instanta sa-i dea lui casa in modul in care cand mama acum are mai mare nevoie de sprijin si ajutor, el nu ii da un pahar cu apa, un telefon, nu vrea sa stie de ea, doar de casa. La ce am putea sa ne asteptam, ce ar putea determina sa aibe catig de cauza, pe ce criterii ???
Va multumesc.
Am o nedumerire legata de drepturile legale la succesiune. In ianuarie 2015 a murit tatal meu, a ramas mama de 80 ani, eu, un frate si o sora. In noiembrie 2016 am fost la notar eu, mama si sora mea, fratele nu vrea sa accepte amiabil succesiunea pe motiv ca el a facut investitii in casa parinteasca, inainte de moartea tatalui. Investitiile au fost facute deoarece asa a dorit el, avea foarte multi bani si au fost facute neconditionat. Au fost renovari efectuate, acoperisul la casa, cateva 2 usi termopan, 4 geamuri, a facut un garaj in curte...Motivul a fost ca el are bani si vrea sa ofere conditii mai bune parintilor nostri si posibil in viitor sa se mute cu parintii cat mai sunt in viata si sa ne dea o despagubire mie si surori mele, in valoare de 10.000 euro la fiecare si el sa ramana in casa parinteasca si sa aibe grija de parinti. Dupa moartea tatalui situatia s-a schimbat, motiv pentru care nu accepta succesiunea, el vrea totul sau nimic. Problema este ca vrea doar casa nu o vrea pe mama, doar partea ei de casa, sau si partea ei de casa. La cateva luni dupa moartea tatalui fratele meu a internato pe mama intr-un centru de bolnavi cu probleme mintale, desi nu are probleme mintale, motivand ca el este barbat si nu se poate ocupa de ea. In timp ce era internata, am inteles de la angajatii spitalului ca frecvent ii ducea acte sa semneze, probabil sa-i doneze partea ei de casa. Mama nu a semnat nimic. Dupa 3 luni am mers in tara, eu avand domiciliul in strainatate pe motive medicale, fiind pensionata pe caz de boala gr UNU, am adus-o la mine si eu ma ocup de tot, suport toate cheltuielile necesare pentru intretinerea mamei, inclusiv cele medicale, mama are glaucom la un ochi...si are 80 de ani. In noiembrie 2017 am angajat un avocat si mergem in instanta, deoarece mi se pare corect ca la mama sa-i revina partea corespondenta, este casa si munca ei si al tatalui nostru, chiar daca el a efectuat renovari la casa. Mama are o pensie de 520 ron, starea de sanatate si varsta nu ii permite sa locuiasca singura, sa-si plateasca cheltuielile, taxe, mancare, medicamente...etc, deci trebuie sa o intretin eu. Nu ma deranjeaza, o fac cu drag chiar daca nu ar avea nimic, este obligatia noastra, a copiilor. Nu stiu cand vom avea procesul, nu stiu cat poate dura si imi este frica ca fratele care are putere financiara, sa influenteze sau fiind in tara sa obtina si partea mamei de casa. In cazul in care el a facut aceste investitii in casa parinteasca, poate sa-i ia partea de casa a mamei? El zice ca a investit 30-40 mii euro, dar casa nu valoreaza mai mult de 30 mii de euro. In cazul acesta la ce ne putem astepta, pentru a dezbate succesiunea trebuie sa se rafuiasca mama penrtu partea ei de casa? Poate sa piarda partea ei de casa pentru ca are fratele bani si influenta??? Toate cheltuielile de judecata si onorariul avocatului le-am suportat eu. Mama poate sa-i plateasca partea ce i se cuvine fratelui, eu si sora mea suntem alaturi de mama, nu suntem deacord cu pretentiile fratelui.
Va multumesc pentru posibilele sfaturi.
Nu am acceptat facturi electronice, mama mea, ca si orice persoana de 80 de ani nu le are cu internetul, ea astepta ca si multi altii, postasul. In cazul de fata nu am primit nici o factura sau cel putin un sms pe telefon, un avertisment ca nu este platita linia telefonica, era suficient, era un semnal de alarma. Efectiv nu s/a emis nici o factura. Legat de cerere intradevar nu am copia cererii sau nr de inregistrare, desi am mai spus, fata de la punctul de lucru mi/a spus ca daca eu sustin ca am depus cerere ea m/a informat ca pentru reziliere nu era necesar, desi eu am depus aceasta cerere. Problema este, cred eu, si/au schimbat sediul, s/au mutat in alt spatiu si probabil s/a pierdut din arhiva...sau o simpla neglijenta.
Buna dimineata,

Am depus cererea de reziliere, desi nu a fost operata in bazele de date, desi operatorul local mi/a spus ca nu era necesara depunerea cererii in scris, era suficient avizarea verbala, iar de sediul central al companiei mi/a spus ca nu exista cererea, de care responsabilitate o are de la punctul de lucru din orasul unde s/a depus cererea, era de datoria lor sa opereze in bazele de date si dupa cum spuneam, nu s/a emis nici o factura din noiembrie 2016, respectiv august 2017, can m/am prezentat la punctul de lucru unde am solicitat rezilierea, pentru a vedea de ce nu s/au emis facturi pentru tel mobil, asa ele trebuiau si puteau fi platite de vecina care avea in sarcina plata tuturor facturilor. In acel moment mi/au fost imprimate per totalul de la toate serviciile,cablu, internet si tel mobil, la care se poate verifica ca nu au fost utilizate din noiembrie 2016 si nici nu s/au emis facturi pentru aceste servicii, fapt care putea evita acumularea si restantelor, avand posibilitatea de a ma pune in contact cu compania pentru a clarifica situatia. Dat faptul ca am depus cererea si nu s/au mai emis facturi am stat foarte linistita deoarece am considerat ca s/a reziliat serviciile, ramanand pentru facturare telefonul mobil care nici pentru acesta nu s/a emis factura, motiv pentru care m/am prezentat la punctul de lucru si mi/au fot imprimate si inmanate totalul de plata pentru toate serviciile.
Considerati ca o plangere la protectia consumatorului ar rezolva situatia? Probabil fata de la punctul de lucru unde am depus cererea a uitat, desi inainte de a pleca din tara am vorbit de cel putin 5/6 ori cu ea, de modul cum sa procedez ca sa nu mai platim pe perioada plecarii, care este logic ca daca sti ca nu o sa mai beneficiezi de niste servicii deoarece pleci din tara, este normal, daca s/a indeplinit contractul sa continui sa platesti. Este clar o eroare din partea companiei care insista ca trebuie sa platesc. Va multumesc pentru raspuns.
M/am exprimat gresit, am cerut rezilierea canal TV, internet din data cand se termina contractul, respectiv ianuarie 2017 si pentru telefonul mobil nu am solicitat activarea roamingului si nici nu a mai fost utilizat de catre mama mea deoarece nu vede si nu putea face apeluri, desi din acest motiv nu m/am impotrivit sa platesc abonamentul deoarece aveam un contract si trebuia sa/l respect, imi era foarte clar. Eu am depus cererea de reziliere in 14 noiembrie 2016 si in august 2017 cand m/am prezentat la centrul de lucru din localitatea unde am depus cererea, sa vad de ce nu s/a trimis facturile pentru telefonul mobil, pt ca vecina care avea sarcina sa plateasca facturile, mi/a spus ca nu a mai venit nici o factura de la RCS/RDS, a fost momentul cand am fost informata de toate facturile restante, care mi/au fost imprimate pe loc, totalul lunilor aferente, datoria totala, am intrebat de ce nu a fost reziliat contractul la cererea depusa de mine, la care mi s/a raspuns ca nu am depus cererea deoarece nu este nevoie de cerere, era suficient sa anunt si ea opera automat in bazele de date rezilierea. Reamintesc, am depus o cerere dar cum va spuneam nu am o copie a acestei cereri, dar logic este ca daca pleci pe timp necunoscut, 7,8,10 luni, este la mintea cocosului sa continui sa platesti un serviciu de care sti ca nu o sa beneficiezi, mai ales ca mama mea are o varsta inaintata, 80 de ani si ne puteam astepta la orice, deci poate fi credibil, dar nu am dovada depunerii cererii. Va multumesc.
Mama mea a avut un contract cu RCS/RDS pentru internet pana in ianuarie 2017, pentru cablu depasise perioada de 2 ani si se putea renunta la servicii, si un telefon mobil care a fost oferit gratis, nu era de ultima generatie, chiar a fost unul naspa, care am acordat cu reprezentantul companiei ca acesta sa/l platesc in continuare pana la indeplinirea contractului, precum si internetul care se finaliza contractul de 2 ani in ianuarie 2017. In luna noembrie 2016 am depus o cerere in care am solicitat suspendarea serviciilor de cablu incepand din luna decembrie si a internetului din ianuarie 2017 cand se finaliza contractul. Cererea a fost depusa, nu am nr de inregistrare sau o copie a acesteia stampilata, dovada ca am depus/o. Din motive lesne de inteles, o persoana de 80 de ani care pleaca din tara pe termen necunoscut este logic ca nu o sa continue sa plateasca niste servicii de care nu mai beneficiaza pe termen lung, si dintr/o pensie de 430 roni, asa ca am depus cererea pentru rezilierea contractului pt cablu in luna urmatoare, pentru internet in ianuarie 2017, cand se finaliza contractul si ramanea telefonul mobil care costa 24 roni pe luna, pana la finalizarea contractului, fiind oferit gratis de catre companie. In luna noiembrie 2016 plecat din tara si m/am intors in august 2017, vreau sa precizez ca am imputernicit o vecina sa/mi scoata pensia si sa plateasca in numele meu toate factutile, taxe, impozite...etc in numele meu. Din luna decembrie nu mi/a mai venit nici o factura de la compania RCS/RDS, motiv pentru care vecina nu a mai platit nimic deoarece nu am primit facturi sau aviz, instintare de plata. Mentionez ca de la companie am fost informata ca telefonul mobil functioneaza si il pot folosi si in afara tarii, in toate tarile din UE. Fals. Nu am putut nici sa efectuez chemari nici sa primesc. In luna august la intoarcerea in tara am surpriza ca nu s/a suspendat nici un serviciu si am de plata vreo 500/600 roni. Intrebarea mea este daca s/a procedat corect, eu am depus cererea dar nu a fost inregistrata/operata in bazele de date si nu am primit acasa nici o factura, care binenteles ca ar fi fost achitata de catre vecina. In acest caz ce trebuie sa fac, sa platesc pentru ca nu s/a tinut cont de cererea mea si a fost o neglijenta din partea companiei si daca aveau obligatia de/a emite si trimite facturile la domiciliu, asa se evita aceste nereguli? Am facut o plangere la compania RCS/RDS, dar cum se poate sti din principiu, ei au dreptate si eu am gresit si trebuie sa achit aceasta suma chiar daca facturile mi/au fost puse la dispozitie dupa sesizarea mea, respectiv august 2017? V/as multumi din suflet daca ma/ti putea ajuta, eu consider ca compania este responsabia de acest incident. Ar fi o posibilitste de rezolvare daca depun o plangere la Protectia consumatorului? Va multumesc
Buna dimineata si mii de FELICITARI pentru acest forum...este OK.
In anul 1999 am fost incadrata in gr.II de invaliditate, in anul 2000 am plecat in strainatate la tratament pe cont propiu,dupa care mi-a fost suspendata pensia 5 ani, desi trimiteam certificatele medicale care confirmau continuitatea tratamentului,aparitia mai multor patologii cronice,ireversibile si progresive,care din pacate in Romania nu aveam sanse ....Cu toate aceste dovezi,conform normelor in viguare,pt neprezentare la comisie se suspenda drepturile...Consider ca prin Constitutie,avem dreptul la libera alegere pentru a ne apara drepturile,dreptul la viata..etc..cea ce in Romania nu se tine cont. In 2007,am fost incadrata in gr.II ,handicapat ,beneficiind de ajutorul corespunzator.
Datorita agravarii a starii de sanatate,in decursul acestor ani, incepand cu ianuarie 2010,comisia de expertiza a considerat incadrarea in gr.I de invaliditate,beneficiind si de indemnizatia de insotitor.
Intrebarea mea este, daca am fost recent incadrata in gr.I de invaliditate,necesitand insotitor,in aceste conditii a-si avea dreptul de incadrare in gr.I de handicapat? Mentionez ca patologiile existente sunt progresive,fapt care demonstreaza ca nu exista posibilitati de ameliorare.
In acest caz ce i-mi sugerati sa fac, considerati ca ar trebui sa fiu incadrata in gr.I si la handicapati? Va multumesc.