avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 435 soluții astăzi
Forum Activitate GabiBraila

Activitate GabiBraila

Buna ziua, sotia mea a nascut in 5.01.2010 si a intrat in indemnizatiede crestere a copilului. E a avut carte de munca si drepturi de autor. Prima data i s-a calculat indemnizatia pe drepturile de autor cu forfetarul de 40% scazut. Apoi a cerut recalcularea si i s-a adaugat cele 40%(asa era un calcul dat atunci). Ea a iesit mai devreme din indemnizatie (1 iulie 2011). In februarie 2012 i-a venit o instiintare ca i s-a facut debit de 9460 lei pe perioada februarie 2010 - iulie 2011, pe motiv ca ministerul a spus ca acel calcul cu adaugarea forfetarului de 40% nu este corect si ca acela doar se scade. Ce putem face ptr ca nu mi se pare corect sa vii dupa 2 ani sa spui ca acel calcul nu este corect si ca trebuie sa returnezi bani. Trebuiau sa instiinteze de la inceput ca este gresit, nu sa vin dupa 7 luni de cand a iesit din indemnizatie ca ai debit. Va rog sa ma ajutati cu sfaturi ptr ca sunt f multi bani de returnat.
Buna ziua, am o problema pe care nu am reusit sa o rezolv. Copilul meu e nascut pe 5 ianuarie 2010 si sotia a intrat in indemnizatie de crestere copil. Ea avea carte de munca si drepturi de autor. I s-a calculat la inceput 85 la suta din venit luandu-se in calcul doar adeverinta de la finante unde ptr drepturi de autor ti se scad 40%(forfetarul). Apoi cand a facut contestatie i s-a facut un alt calcul in care i se lua venitul din trepturile de autor cel real din adeverintele de la serviciu. In ultimele 6 luni am intrat eu in indemnizatie in locul sotiei avand de aseamenea carte de munca si drepturi de autor. Intai mi s-a calculat venitul din trepturi de autor scazute cu 40%(forfetarul) si alte contributii(acestea fiind pe legea noua din vara lui 2010). Le-am spus ca nu este corect ptr ca eu avand venituri din 2009 trebuie facut calculul pe legea de atunci si la fel ca sotiei mele sa mi se ia in calcul tot venitul din drepturi si nu scazut cu 40%. Mi s-a spus ca acela ar fi fost un calcul gresit si ca daca intorc dosarul ii face debit sotiei ptr ca ministerul ar fi trimis un alt calclul al indemnizatiei cand ai drepturi de autor care ar lua venitul aparut in adeverinta de la finante si nu cel de la serviciu. Multumesc
Sotia mea a nascut in luna ianuarie 2010. In luna aprilie i-a venit indemnizatia de crestere a copilului. Spre surprinderea noastra i-a venit cu mult sub ce calculasem noi. Pentru calcularea salariului mediu pe ultimele 12 luni se ia in considerare si impozitul de forfetare? ptr ca la un venit net de 2100 lei i-a venit o indemnizatie lunara de 1280 lei, ceea ce nu reprezinta 85% din venitul mediu pe ultimele 12 luni. Multumesc anticipat