avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Activitate andreea st

Activitate andreea st

Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
FELICITARI celor care au promovat acest crunt examen=D> si NU VA DATI BATUTI voi cei care ati cazut la milimetru si care stiti ca ati facut mai mult decat vi s-a recunoscut,e greu dar trebuie sa mergeti mai departe cu fruntea sus:console:
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
buna ziua viitori colegi.
data ex nu se va cunoaste pana in a 2-a jumatate a lunii iulie cand va fi ceva intalnire a decanilor barourilor si asa am auzit si eu,o prima etapa eliminatorie cu grile la un nivel mediu si apoi etapa 2 cu sinteze la cele 5 materii.asta mi-a spus un avocat cu vechime,dar cum spuneam mai multe dupa 15 iulie.
pana atunci spor la invatat.
Răspuns la discuția recuperare taxa auto
am depus azi 2 actiuni,una cu procedura prealabila dar depusa tardiv,alta fara procedura prealabila.sunt f curioasa cand se va da termen si sper sa mi se admita actiunile:).
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
aici scrie ca ex de admitere va fi in noiembrie 2011.

[ link extern ]
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
thomas28 a scris:

nu as vrea sa fac asa :D dar, institutii principale nu inseamna a sti, pe scurt, recursul, apelul...etc.dar, nu inseamna nici a sti intreaga practica judiciara, ril-uri, (opinii din doctrina) etc. pe diverse aspecte....:D
nu am vazut subiecte date la examenul (si nu concursul) dat in noiembrie, care sa presupuna cunoasterea ril-urilor, a practicii unitare a Inaltei Curti...
in cazul acesta, ma retrag, si cred ca sunt de prisos sfaturile mele :acute:




nu cred ca sunt de prisos sfaturile nimanui:),am avut pareri diferite atata tot,asta nu inseamna ca nu astept in continuare opiniile tale.sunt suficient de matura,zic eu,incat sa accept orice opinie diferita de a mea.

multumesc de urari tuturor,mai am atat de multe de invatat:">,dar sper sa le invat cat mai repede cu putinta si sa capat din ce in ce mai multa incredere in mine:).
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
SimoBobo a scris:

andreea st a scris:

adica subsemnata,care am intrat la ex din noi 2010 si am invatat din tratate,mai exact cartile de la faculta si abia in ultimele 3 sapt am repetat din sinteze.eu am vazut pe pielea mea ca se puncteaza f mult cum dezvolti sub,nu doar sa scri pe barem scurt si la obiect,sa faci cat mai multe paralele,sa explici cat mai bine tot si asta nu ai cum sa o faci din sinteze .asta e parerea mea,fiecare face cum crede:).eu am invatat cam 6 luni pt ex,poate dc aveam doar 2 luni la dispozitie nu-mi ajungea timpul,dar acum ca mai este mult pana la ex eu as invata tot din cartile de faculta.
spor=D>.

Felicitari Andreea=D>
Fii putin mai explicita ca ma intereseaza maxim detaliul asta...ai invatat din manualele de la facultate?adica drept civil,procesual civil,penal(special,general),procesual penal?codurile si OEPA?
Multumesc frumos!


da ,exact din manualele astea am invatat si a fost suficient,am vazut din experienta ca,cu cat dezvolti mai mult cu atat e mai bine,pe cand din sinteze erau f putine sub la care sa ai ce sa dezvolti,multe sunt doar schema subiectului in sine.
eu va spun parerea mea,fiecare face cum considera,poate se poate intra si invatatnd doar dupa sinteze,nu stiu,eu stiu doar ca la fiecare materie am luat note mai mari decat mi-am calculat eu dupa barem si asta deoarece am dezvoltat f mult,am facut paralele,comparatii,chiar dc nu se cereau la sub respectiv.
bafta multa la invatat deocamdata:).

referitor la ce zicea colegul Thomas,dc va uitati pe sub care s-au dat o sa vedeti ca institutiile principale au fost evitate la ex din noi 2010,adica apelul,recursul,judecata in prima instanta etc si s-au dat sub mici si la care nu s-ar fi asteptat nimeni cum ar fi actiunea in constatare.nu stiu ce vor alege pt urmatorul ex,cel mai bine e sa stiti cat se poate de mult.eu am invatat 4 luni mai lejer,cam 6 ore/zi si pauze in we si 2 luni intensiv,de dim de la 9-10 pana seara la 11-12 cu pauze de mancat,facut mancare,culcat copiii etc.dar cum fiecare are ritmul lui,nu exista o reteta sigura pt toti.
inca o data bafta:).
Răspuns la discuția recuperare taxa auto
am depus contestatia la finante in 31 ian si desi trebuia sa primesc raspuns in 30 de zile pana acum nu am primit nimic.sa mai astept sau sa fac actiunea in instanta?
ms anticipat pt raspunsuri:).
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
adica subsemnata,care am intrat la ex din noi 2010 si am invatat din tratate,mai exact cartile de la faculta si abia in ultimele 3 sapt am repetat din sinteze.eu am vazut pe pielea mea ca se puncteaza f mult cum dezvolti sub,nu doar sa scri pe barem scurt si la obiect,sa faci cat mai multe paralele,sa explici cat mai bine tot si asta nu ai cum sa o faci din sinteze .asta e parerea mea,fiecare face cum crede:).eu am invatat cam 6 luni pt ex,poate dc aveam doar 2 luni la dispozitie nu-mi ajungea timpul,dar acum ca mai este mult pana la ex eu as invata tot din cartile de faculta.
spor=D>.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
buna tuturor,sper ca nu deranjez dc raspund.
eu cred ca cel mai bine ar fi sa invatati dupa codurile modificate,actualizate,in instante se aplica prevederile legii 202/2010 si cei care dau def-ul acum in martie au invatat dupa aceste coduri modificate.
bafta multa la invatat=D>.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
felicitari celor care au luat acest examen=D> si multa bafta celor care asteptati un raspuns pozitiv dupa contestatii:).