avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Activitate kytyna

Activitate kytyna

Răspuns la discuția cum imi aleg aparatorul?
In lini mari eu am descris pe acest forum speta mea
buna seara,haideti sa descalcim impreuna niste ite foarte incurcate.As vrea sa fiu mai concisa dar daca nu va dau toate elementele sigur nu va puteti exprima opinia.Am incheiat un antecontract de v.c.a unui ap.in urma cu 2 ani cu 2 dezvoltatori imobiliari persoane fizice.Ei urmau sa construiasca 3 blocuri pe care am sa le numesc 1;2;3;-in total 74 ap, eu urmand sa primesc ap.in bl.3. Blocurile trebuiau predate in oct. 2008.au construit bl.1(32ap) ( cu o intarziere de 2 an)pana la stadiul de rosu si s-au oprit.Vazaind ca incep reclamatiile au vandut terenurile pe care urma sa se construiasca bl.2si3 iar lucrarile le-au cesionat la alti investitori.Acum ma refer strict la bl.3,terenul este vandut sorei care in actul de v.c. si-a asumat faptul ca stie ca pe acest teren sunt incheiat niste antecontracte si se obliga sa nu impiedice cu nimic incheierea actului de v.c. cand se vor face ap.Mai departe a incheiat un contract de colaborare pentru atragere de fonduri cu un alt investitor.dar tot nu s-au apucat de lucrarii.O parte din promitenti cumparatori au rezolutionat contractele si au ajuns in situatia de nu avea ce executa ptr. ca dezvoltatori nostri si-au instrainat toate bunurile.Ma aflu in situatia de a nu sti in ce directie sa merg: -ii dau in judecata si nu am ce executa sau sa astept ca vor face ceva dar nu mai au interes ca nu au cui sa mai vanda as da-o in judecata pe sora dar din acte rezulta ca e cumparator de buna credinta si in situatia in care as reusi o anulare a contractului sunt puse citeva sechestre pe acel teren si valoarea lui nu este nici la jumatate din banii care i-am dat eu .ce parere aveti de aceasta situatie considerata de mine fara iesire multumesc
cam aceasta este speta ptr. care am postat ......cum imi aleg aparatorul
Răspuns la discuția cum imi aleg aparatorul?
pare simplu si cand nu esti de specialitate e greu sa fi obiectiv ,de aceea ma tem ca nu voi aprecia la justa valoare prestatia...
Răspuns la discuția cum imi aleg aparatorul?
Multumesc !..este simplu la prima vedere si totusi destul de complicat... speta va trebui solutionata in alt judet decat cel de domiciliu si deasta spun ca e foarte greu sa gasesti omul care sa-ti apere interesele ...dar sper sa nu fiu dezamagita
Buna ziua. apelez din nou la experienta dvs.sunt in situatia de a-mi angaja un aparator,nu cunosc pe nimeni,cunostintele isi lauda "cunostintele" ca fiind cei mai buni nu am pasit niciodata intr-o sala de judecata si as avea nevoie de cateva sfaturi atunci cand imi aleg aparatorul... cateva criteri de selectie din multime....daca e mai in varsta are mai multa experienta ? daca poarta ochelari a fost cel mai tocilar student? trebuie sa fie elegant ? de unde stiu" ce are in cap"? acum glumesc putin dar problema mi se pare destul de grea..ptr. ca atunci cand platesti vrei si rezultate.
Răspuns la discuția investire formula executorie
Multumesc mult dl.Vaduva.. astazi am luat legatura cu un av. i-am expus "povestea mea" cu documentele in fata si ma bucur f. mult ca mai exista cel putin o opinie "la indigo" cu opinia dvs.. am sa va tin la curent daca-mi permiteti cu speta mea
Răspuns la discuția investire formula executorie
Multumesc Ovi,dar nu cred ca ati inteles ..eu am explicat ca nu mai vreau ap. ca nu au ce sa-mi vanda de aceea as incerca sa-mi recuperez avansul stiu ca e foarte greu ...de aceea as vrea sfaturi .
Răspuns la discuția investire formula executorie
nu mai doresc sa cumpar ap.ptr. simplu fapt ca NU am ce sa cumpar caci nici nu s-au apucat de constructie ,eu imi vreau bani dati ca avans oricum sfaturile dvs m-a ajuta f. mult.si va multumesc.-de aceea as dori sa incerc aceasta varianta care presupune costuri minore si in caz de esec voi actiona investitorul imobiliar ptr. rezollutiune si as vrea sa-i cer dublul sumei asa cum scrie in antecontract (bineinteles asistata de un av) ce ziceti de "scenariul "meu
Răspuns la discuția investire formula executorie
Multumesc !inca ceva se considera de drept in intarziere? putem sa trecem peste etape .....notificari.. si mergem direct in camera de consiliu..?
buna seara, se poate cere instantei investirea cu formula executorie a unui antecontract v.c.(-fara o notificare prealabila a promitent vanzatorului) in situatia in care termenul de predare al ap. era in urma cu 15 luni? in antecontract notarul scrie..."in cazul neindeplinirii obligatiilor.......antecontractul de v.c.constituie titlul executoriu.
Răspuns la discuția sfat ..va rog!
multumesc mult pentru sfat,voi cauta un avocat si voi incerca sa va tin la curent cu situatia mea (complicata) sigur voi mai avea nevoie de sfaturile dvs.