avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Activitate nicolas25

Activitate nicolas25



Va mulțumesc pentru raspuns. Imi cer iertare ca n-am precizat afecțiunea, aceasta este o afecțiune neurologică numită Scleroză Multiplă.
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns: la cate zile de recuperare medicală decontata de CNSAS are dreptul o persoana cu handicap grav? Va mulțumesc
Bună ziua. Ajutați-mă, va rog cu un raspuns. Am permis de conducere cat B, trebuia să-l reinnoiesc in 2014 dar nu am făcut-o, intre timp am devenit persoana cu handicap (partea dreapta e afectata si merg si scriu cu dificultate). Ce trebuie sa fac si ce acte imi trebuiesc ca sa imi reinnoiesc permisul acum in 2022? Va mulțumesc
Vreau sa inchiriez ori sa preiau un spatiu in care persoanele cu dizabilitati sa socializeze si sa creeze diverse lucruri pe care ulterior sa fie vandute iar venitul sa fie folosit in folosul lor. Menționez ca sunt, de asemenea, persoana cu dizabilități. Care ar fi cea mai utila si favorabila forma juridica sa fac asta? Mulțumesc
Răspuns la discuția Pensie pe caz de boala
Sunt incadrat in grad 2 la pensie de boala si gr 2 la handicap. Oricum, mulțumesc pentru raspunsuri

Dapix a scris:

Cred că faceți confuzie între dizabilitate și invaliditate. Spuneți clar, sunteți încadrat în grad de invaliditate sau în grad de HANDICAP gradul accentuat`?

Răspuns la discuția Pensie pe caz de boala


Handicapul meu e real ca si gradul de incadrare. Mi-am pierdut capacitatile fizice dar le am pe cele mentale. Din cauza dizabilitatii mi-am schimbat domeniul de activitate acum 3 ani cand deja nu mai puteam folosi fizicul. Asadar, in caz ca nu stiti, sunt si persoane imobilizate la pat care lucreaza 8 ore pe si folosind altceva decat partea fizica.
Răspuns la discuția Pensie pe caz de boala
Alta varianta nu este?
Sunt pensionat pe caz de boala gr. 2 ( lucru ce nu-mi permite sa lucrez). Cum as putea lucra fara să-mi afecteze pensia si fara sa renunt la ea? Prin proiect... Etc
Am nevoie de ajutorul vostru
Răspuns la discuția Pensie
Am o nelămurire : de ce limita de varsta a fost, in cazul meu, atunci cand m-am pensionat? Deci limita de varsta in cazul meu a fost cand m-am pensionat pe caz de boala si in acest caz o sa se adauge timpul lucrat la perioada toatala!?
Răspuns la discuția Pensie
Sa inteleg ca perioada lucrata nu o sa fie luata in calcul decat atunci cand ating varsta de pensionare legala?