Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pe caz de boala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pe caz de boala

Sunt pensionat pe caz de boala gr. 2 ( lucru ce nu-mi permite sa lucrez). Cum as putea lucra fara să-mi afecteze pensia si fara sa renunt la ea? Prin proiect... Etc
Am nevoie de ajutorul vostru
Puteți să faceți cerere de încadrare în gradul trei de invaliditate, și atunci veți putea lucra legal 4 ore pe zi.
Alta varianta nu este?
Nu. La gradul doi se consideră ca v-ați pierdut în totalitate capacitatea de muncă. Păi logic, dacă nu puteți munci de bolnav ce sunteți, cum să munciți`?! La gradul doi nu aveți capacitate de muncă, dacă sunteți cu adevărat bolnav și nu ați obținut gradul de invaliditate prin fraudă.
Dapix, utilizator

Handicapul meu e real ca si gradul de incadrare. Mi-am pierdut capacitatile fizice dar le am pe cele mentale. Din cauza dizabilitatii mi-am schimbat domeniul de activitate acum 3 ani cand deja nu mai puteam folosi fizicul. Asadar, in caz ca nu stiti, sunt si persoane imobilizate la pat care lucreaza 8 ore pe si folosind altceva decat partea fizica.
Cred că faceți confuzie între dizabilitate și invaliditate. Spuneți clar, sunteți încadrat în grad de invaliditate sau în grad de HANDICAP gradul accentuat`?