avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Activitate allyssa93

Activitate allyssa93

Buna-ziua,

Multumesc pentru raspuns.
Daca am inteles bine, trebuie alaturi de declaratia 200 si declaratia 220 completata in cazul meu?Da, nu o sa am nici in 2011 activitate deloc pentru ca nu mai folosesc aceste acte, ultima activitate a fost pentru mine ca pfa la inceputul lui 2009.
Precizez ca PFA-ul a fost radiat din registrul comertului la jumatatea anului 2010, influenteaza declaratia pe care trebuie sa o depun?
Da, stiu ca ar fii mult mai simplu sa inchid macar temporar PFA, o sa incerc sa ma ocup anul acesta, problema este ca astept sa nasc luna aceasta, nu am avut nici un venit pe perioada sarcinii asa ca nu am putut sa ma ocup de aceste acte de PFA, pentru ca cum am inteles la inchiderea lor chiar si temporara trebuie platite datoriile la casa de asigurari, impozit, etc?
Buna-ziua,

Va rog sa ma ajutati cu o problema.Sunt PFA, sunt in strainatate, astept sa nasc si trebuie sa-mi depun pana la data de 16 mai declaratia privind veniturile realizate in 2010.
Am inteles ca pot sa o imprim si apoi sa o trimit prin scrisoare recomandata la finante unde apartin in functie de sector?
O alta problema este ca nu stiu ce sa declar avand in vedere ca in anul 2010 nu am avut nici o activitate, venit, cheltuiala sau altceva ca PFA, pot sa declar 0 in declaratie?( nici anul acesta nu estimez ca o sa am nici un venit).
Va multumesc
Buna seara,

Sunt PFA din anul 2006, nu am mai avut nici o activitate pe PFA de la inceputul anului 2009.Putinele facturi care le-am avut mereu pe Pfa au fost in strainatate, drept pentru care contabila mea mi-a depus mereu declaratia 200 pana pe data de 16 mai.Rugamintea mea este daca ma puteti ajuta, cum anul acesta trebuie sa depun singura declaratia anuala in luna mai nu stiu cum si cat pot sa declar minim avand in vedere ca pe anul 2010 nu am avut nici un fel de activitate, incasare sau orice altceva pe PFA. Pot sa depun declaratia online?
Deasemenea am o mare problema cu aceste acte de PFA pentru ca nu mai am activitatea de aproape 2 ani pe ele, nu am nici serviciu acum, urmeaza luna aceasta sa nasc o fetita si foarte mult as vrea sa le inchid dar nu sunt in tara si nu stiu care este procedura si cum sa fac de la distanta avand in vedere ca, casa de pensii imi calculeaza mereu mereu datorii cu toate ca nu mai am nici un venit, iar la registrul comertului am vazut ca a fost radiat cum ar venii sediul, in 2010.
Răspuns la discuția Suspendare activitate PFA
Multumesc pentru raspuns.Cand am depus actele la primarie ca sa ma inscriu ca PFA mi s-a spus ca sunt obligata sa contribui la pensie si la sanatate, asa ca m-am inscris la casa de pensii cu venitul minim si casa de pensie mi-a calculat contributia si-mi calculeaza in fiecare luna cu tot cu penalizari, chiar daca nu mai am de un an si jumatate nici un venit pe PFA, dar la ei contributia merge inainte.Trebuie sa platesc acesti bani in conditiile in care nu am avut venituri pe PFA si nu am de unde sa contribui la pensie? Pe ce perioada se poate face suspendarea PFA si ma mai intereseaza daca o sa am un control financiar in caz de suspendare de activitate?

Va multumesc
Buna seara,

Am acte ca PFA, dar din februarie 2008 nu am mao avut nici o activitate ca PFA.Intrebare mea este daca trebuie sa platesc pensia si sanatatea, chair daca nu am nici un venit sau activitate ca PFA si cum pot sa suspend activitatea, ce a cte am nevoie si unde sa ma duc.

Va multumesc