avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Activitate TeoSaf44

Activitate TeoSaf44

Va multumesc mult, doamna.
Multa sanatate!
Multumesc frumos.
Am facut un curs de croitorie cu o cunoscuta designer; pentru celelalte activitati, nu cred ca exista scoli.
Eu voiam sa stiu daca se poate desfasura acest tip de activitate fara sa am vreo autorizatie (PFA, II, SRL.... )
Buna seara,
As dori sa stiu daca o persoana fizica priceputa in lucru de mana: tricotaj/croitorie/crosetat/scrapbooking, etc. poate organiza cursuri cu fete/tinere care sunt dornice sa invete, daca si cum poate intocmi chitanta pentru plata cursului si cum declara venitul?
Va multumesc.
Mai este Codul Fiscal in vigoare?
Ce cheltuieli se pot deduce de catre o Intreprindere Individuala?
Se pot deduce si cheltuielile de infiintare a I.I.?

Multumesc.
Va rog frumos sa ma ajutati sa aflu de ce autorizatii as avea nevoie ca sa pot organiza niste cursuri pentru fete/femei care ar dori sa le invat croitorie, sa coasa, sa croseteze, tricoteze.....sa confectioneze felicitari, etc.
Este neaparat nevoie sa am o firma(intreprindere individuala)?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Pensionare anticipata
:(( multumesc....se pare ca n-am noroc, deoarece am mai intrerupt activitatea pentru cresterea copiilor....Pacat!
Poate ar trebui sa ma gandesc serios la o activitate independenta..=D>
Răspuns la discuția Pensionare anticipata
30 iunie 1957, si DA, aveti dreptate, sunt F.
Multumesc.
Buna seara,

Am intrebare simpla: Dupa noua lege (cu hatisurile ei...), ma pot pensiona anticipat la 55 de ani, dupa numai 24 a vechime? ...Si cam care va fi penalizarea?

Multumesc frumos.
Buna seara si La Multi Ani!
Am si eu o intrebare: Angajatorii - firme private sunt obligati sa acorde sporul de vechime dupa aceleasi legi/reguli cu cei de la stat, sau ofera atat cat "isi permit"?
Mai concret: Este corect ca o persoana cu 31 ani vechime in munca, ce pana acum a avut max. de spor de vechime, sa primeasca de la angajatorul care a preluat ferma la care persoana in cauza a lucrat, numai 15%?
Va multumesc.