avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Activitate aylyn87

Activitate aylyn87

Va multumesc!
Buna ziua! Am achizitionat un apartament de la un dezvoltator din zona Dimitrie Leonida, urmeaza sa-mi predea acel apartament insa nu sunt multumita de ce au facut, de calitatea serviciilor lor. Am tot avut discutii cu ei pe aceasta tema insa fara rezultat, Va rog sa-mi spuneti cum sa procedez pentru a rezolva problemele din acel apartament?
Răspuns la discuția Completare rjip cabinet avocat
Ce parere aveti? Deduc aceste cheltuieli sau tine cont organul fiscal competent?
Multumesc,
Răspuns la discuția Completare rjip cabinet avocat
Am gasit acest articol in codul fiscal :

Conform ART. 68 alin (5) litera (l)
l) cheltuielile reprezentând contribuții sociale obligatorii, potrivit legii, datorate de către contribuabil în limitele stabilite potrivit prevederilor titlului V - Contribuții sociale obligatorii, indiferent dacă activitatea se desfășoară individual și/sau într-o formă de asociere. Deducerea cheltuielilor respective se efectuează de organul fiscal competent la recalcularea venitului net anual/pierderii nete anuale, potrivit prevederilor art. 75;
Buna ziua,

Platile catre Filiala Casei de asigurari a avocatilor le treceti in registrul de incasari si plati, pot fi deduse ?

Multumesc,
Buna ziua si La multi ani,

Daca pe factura emisa de furnizor nu este trecut RO in fata cui-ului pot sa-mi deduc tva-ul din factura? Eu si furnizorul suntem platitori de tva.

Multumesc,
Discuție Fond handicap
Buna ziua,

Am facut o achizitie de la o unitate protejata care beneficiaza de drepturile privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap in valoare de 40.000 ron.
Va rog sa-mi spuneti daca este corecta urmatoarea monografie contabila:

635 = 447 2500 ron (fond handicap luna ianuarie)
% = 401 40.000
447 33.333
4426 6666.67

In felul asta se poate observa ca am achitat fondul de handicap in avans, urmand in fiecare luna sa fac nota: 635 =447

Ce parere aveti?

Multumesc,
Buna ziua,

Am urmatoarea problema, din luna martie 2015 - pana in septembrie 2015 nu a fost raportat fondul de handicap in declatia 100. In luna octombrie s-a achizitionat materiale consumabile de la o societate autorizata in acest sens, valoarea facturi fara tva este mai mica decat valoarea care trebuia sa o raportez, cat de grav este ce am facut?
Buna ziua,

Urmeaza sa prestez servicii in UK la o societate neplatitoare de tva si la o persoana fizica, eu in Romania sunt neplatitor de tva. Trebuie sa solicit inscrierea in ROI?
Daca eu ma inscriu in ROI si societatea din UK nu se inscrie emit factura cu TVA?
Platesc TVA pentru aceste servicii in Romania? Cum procedez?
Daca suntem amandoi in ROI, se face taxare inversa pe factura eu intocmesc declaratia 390 sunt obligat sa intocmesc 301?
Daca prestez servicii it pe cale electronica, locul prestari se considera a fi in UK?

Multumesc,

Buna ziua,

Daca prestez servicii de catering - fac mancarea sau o cumpar si o revand trebuie sa facturez cu 9 % sau cu 24%?
Multumesc,