avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 228 soluții astăzi
Forum Activitate nicolwilly

Activitate nicolwilly

Socrii mei sau mutat dupa nunta in alta casa proprie, ne-au lasat noua ap (deplorabil) cu promisiunea ca ne fac acte, cand au bani. Noi locuim in ap din 2008, toamna, si de atunci am inceput renovarea, cu credite, iar in 2011, am vandut o proprietate (detinuta de inainte de casatorie), cu banii rezultati am platiti toate actele necesare,vanzarea(o suma minima legala), cadastru, la notar, si am investiti in locuinta (izolatie, termopane, a.c, centrala, mobila, etc).
Greseala mea a fost ca la notar, cand, soacra mea s-a razgandit, si a dorit vanzarea doar cu clauza, a motivat ca vrea intretinere la domiciliu si tot ce tine de inmormantare crestineasca, am acceptat, cu buna credinta, si am semnat, si am dat amandoi o declaratie la notar ca nu avem pretentii la cealalta casa a lor, tot la cererea ei.
Cum casnicia mea nu mai poate functiona, si cum in tot acest timp primeam reprosuri ca nu-i fac nepoti, si nu din culpa mea, am dat divort.
Cu riscul de a ramane pe drumuri, daca legea e de partea socrilor din cauza acestei clauze, ma intreb daca constiinta le va fi mai usoara si pot dormii linistiti, stiind ca absolut totul a fost facut cu banii mei.
Eu pot dovedi cu acte tot ce spun, am contractul de v/c al proprietatii mele, depozitele bancare, facturi, chitante, si poate voi recupera ceva.

Dumnezeu e mare!

ce trebuie sa fac dupa divort, fara copii, ca sa pot beneficia de pe urma unui imobil pe care l-am cumparat de la parintii sotului in 2011, pe baza de contract v/c cu rezerva uzufructului viager? Cum se procedeaza in aceasta situatie, trebuie sa actionez in instanta, atata timp cat personal am investit in imobil sume mari (am renovat integral casa) pe care le pot justifica? Am inteles ca un partaj dureaza mult si este costisitor, dar pot obtine ceva? Dupa divort mai pot locui in acel imobil? Socrii mei pot sa ma evacueze pe considerentul ca nu le mai sunt nora?
Discuție fisa postului
Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema; in august 2011 am primit 3 (2) acte aditionale pe care le-am semnat, unul modifica Felul muncii, functia, salariul, perioada de preaviz; altul modifica Alte clauze: Criterii de evaluare a activitatii profesionale; iar ultimul, pe care l-am primit la semnat de 2 saptamani modifica elementul Salarizare. In CM semnat de doi ani este specificat ca Atributiile postului sunt prevazute in Fisa postului, pe care am descoperit ca nu am primit-o de la bun inceput, si nici alta noua modificata ulterior conform Actelor aditionale primite. Va rog sa-mi spuneti daca omiterea angajatorului in ceea ce priveste Fisa postului ma poate proteja in cazul in care acesta stabileste ca nu mi-am indeplinit o anumita sarcina de serviciu.Tin sa mentionez ca a aparut un conflict de munca la nivelul tuturor angjatilor acum 2 luni privitor la programul de munca, iar acum sunt anumite repercusiuni ce-mi afecteaza activitatea. Daca am sa fiu pusa in situatia de a demisiona o pot face fara preavizul de 45 de zile care e mentionat in primul act aditional sau in cazul unui abuz din partea angajatorului ma pot apara dat fiind ca nu am Fisa postului ? Cum ar trebui sa procedez?
Răspuns la discuția demisia
refuza categoric sa acorde concediul de odihna. Ce dovada ar fi buna in acest sens?
Discuție demisia
as dorii sa demisionez fara preaviz in conditiile in care angajatorul nu mi-a respectat dreptul la concediul de odihna aferent anului 2009, motivand ca in domeniul respectiv de munca nu exista acest lucru, cu toate ca in contract este prevazuta o perioada de 21 de zile lucratoare pe an. Tin sa mentionez ca mi-a fost refuzata cererea scrisa si rupta la propriu. Pot sa fac o sesizare la ITM pe acest motiv si sa-mi dau demisia fara preaviz? Trebuie mentionat motivul demisiei?