avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate Pretorian Lucian

Activitate Pretorian Lucian

Buna ziua,
In sept 2015,am fost unul dintre nefericitii pagubiti Astra.
Am fost pt constatare la service in Timisoara in oct 2015 si de atunci am tot fost plimbat si amanat.
Am primit mesaj de la FGa ca sa-mi fac reparatia masinii ,in regie proprie in limita a 2793lei si sa trimit dovezi de plata ,apoi o sa fiu despagubit candva...
Am trimis email caci nu dispun de acesti bani,dar am primi acelasi raspuns.
Daca nu dispun de acesti bani sa-mi repar singur masina,mai am vreo sansa sa fiu despagubit?
Va rog sa-mi dati un raspuns!
Multumesc mult!
Buna ziua,
Locuiesc in Timisoara,intr-un bloc cu 20 de apartamente.
Din cele 20 apart doar 10 apart erau debransate, pana in 2013.In anul 2014,eu si inca un vecin ne-am debransat si am platit fiecare cate 500lei taxa de debransare la Colterm.
Anul trecut au hotarat sa se debranseze toate cele 8apartamente,care erau inca la Colterm si s-a perceput taxa de 500lei pt toti,adica 62,5lei/apartament.
Insa surpriza...acestia nu vor sa plateasca si au cerut in ultima sedinta ca acei 500lei sa fie platiti de asociatie,adica tot de aceleasi personae care au platit taxa de debransare individual,de 500lei fiecare.
Va rog sa-mi comunicati daca este legal,iar daca nu unde trebuie sa ma adresez pt a reclama acest lucru?
Multumesc anticipat,de sprijin!
Buna,
Locuiesc la bloc in Timisoara si anul acesta mi-am montat centrala in apartament.Problema este ca am fost in luna iunie la sediul Colterm din Timisoara si mi-au dat model de cerere de debransare, in care nu era specificata nici o taxa de deconectare. D-na administrator a depus actele in luna august si acum ne-a venit instiintare atat mie cat si celorlalti vecini care si-au pus centrala,ca trebuie sa achitam fiecare 500lei taxa de deconectare.Am sunat la ei sa intreb de ce percep acesti 500lei,pt ca nu au participat cu nimic la deconectarea mea,am platit proiect de debransare la o firma autorizata,modificare proiect gaz etc.Va rog sa-mi comunicati daca aceasta ,,amenda" de deconectare este legala.
Va multumesc anticipat!
Lucian P.
va rog sa-mi comunicati care este termenul de depunere al dosarului de somaj,caci am fost la AJOFMT si este afisat ca este 30 zile de la data desfacerii contractului de munca,iar firma la care am lucrat este in Bucuresti si imi spune ca au depus actele la ITM si termenul maxim este 60 zile.Mentionez ca am desfacut contractul de munca cu data de 01.04.2010.
Va multumesc si astept va rog raspuns cat mai curand.
O zi buna!