avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Activitate valersucala

Activitate valersucala

Nu mi se pare corect, sunt bani luati din bugetul familiei, nu este echitabil, e ca si cum unul din soti in timpul casatoriei isi depune toti banii intr un cont, celalalt sot sustine familia financiar si ulterior dupa divort sotul care a depus banii beneficiaza singur de ei. Vi se pare cinstit , ca sa nu zic legal ?
Sunt asociat intr-o societate comerciala cu fosta sotie 50%-50%.
In timpul casatoriei ambii am imprumutat firma cu diverse sume de bani inegal.
In momentul actual exita un sold total de restituit catre asociati.
As dori sa intreb daca exista vreo posibilitate legala ca datoria totala a firmei catre asociati sa se imparta in cadrul partajului sau printr-o alta modalitate in proportie de 50% fiecare, avand in vedere faptul ca banii au fost imprumutati in timpul casatoriei.
Multumesc.
Ce se intampla daca partile sociale nu sunt cesionate si asociatul care iese doreste sa fie despagubit.
Care sunt demersurile legale de iesire a unui asociat dintr-o societate srl in care detine 50%, in care este si administrator. Asociatul poate cere lichidarea societatii ?
Sunt asociat 50 % si admnistrator intr-un srl, sotia mea are tot 50% si este tot administrator. Cum pot anula un act aditional la un contract de inchiriere a unui imobil apartinand aceleiasi firme ,act aditional pe care l-a semnat fara a ma consulta si care mi-a fost adus la cunostiinta ulterior.
Multumesc