avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Activitate cirus

Activitate cirus

Răspuns la discuția oug 119/2007
asa i
probabil am pus intrebarea in zile diferite
si inca nu sunt lamurit.
Răspuns la discuția oug 119/2007
in O.U.G spune clar constituie titlu executorie dupa ce ramane definitiva si irevocabila.
Poprirea se poate face fara sa primim o somatie de la executorul judecatoresc in prealabil, daca hot investita s a dat pe O.U.G. 119/2007?
Discuție oug 119/2007
o executare silita in baza unei ordonante emise pe O.U.G. 119/2007 se anuleaza daca se stabileste ca titlul executor nu era valabil deoarece am introdus cerere in anulare si daca intre timp cererea in anulare s a solutionat in sensul respungerii acesteia?
Care sunt conturile de la trezorerie ale primariei care se pot bloca ( pe forum nu se ia in general apararea institutiilor publice- in cazul meu s au poprit conturile primariei de la trezorerie , toate )? Care este taxa judiciara de timbru pentru contestatie la executare?
Ce se poate face impotriva popririi efectuate de catre un executor judecatoresc care nu are competenta in circumscriptia respectiva?
sumele aprobate prin bugetele acestora la capitolul cheltuieli la care se încadrează creanţa respectivă.
Ce cheltuieli intra la acele capitole la o primarie?
in art spune care au fost stabilite si avizate.
Cine le stabileste? cred ca numai daca vrea primaria , nu?
Se poate pune in executare o ordonanta pronuntata pe somatia de plata inainte de solutionarea cererii in anulare introduse pe somatia de plata?
art. 453:Poprirea se infiinteaza la cererea creditorului, de executorul judecatoresc de la domiciliul sau sediul debitorului ori de la domiciliul sau sediul tertului poprit. Care executori judecatoresti eu dreptul sa infiinteze poprirea?
Am o sentinta investita cu titlu executoriu impotriva unei primarii. Am formulat cerere de executare silita si executorul a pus poprire pe toate conturile primariei.

Din cate am auzit, conturile chiar daca sunt blocate poti scoate banii de salarii, dar nu stiu exact ce dispozitie legala prevede acest lucru (v-as ruga daca puteti sa-mi spuneti daca exista vreo prevedere legala in acest sens si care anume).

As putea formula actiune de validare a popririi (intr-o alta speta, dat tot cu o primarie) fara sa mai astept termenul de 6 luni prevazut de OG 22/2002 asa cum a fost modificata de Legea 110/2007? Ce sanse as avea?
Art 2 din og22/2002 "daca executarea creantei ... nu incepe sau continua din cauza lipsei de fonduri, institutia debitoare este obligata ca in termen de 6 luni, sa faca demersurile necesare pentru asi indeplini obligatia de plata" - sa inteleg ca daca exista fonduri executarea este valabila si inainte de acest termen?
OG 22/2002 se refera doar la executarea silita prin poprire sau si la celelalte forme de executare?

. V-as fi recunoscatoar daca m-ati ajuta cu un sfat juridic!