avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters141851

Activitate ContSters141851

Discuție Demisie
Buna ziua! Astazi am semnat un contract cu o firma in urma caruia am achitat o suma de bani drept garantie.In urma unei cautari pe net despre aceasta firma am aflat lucruri foarte rele si doar vorbe despre tepe date de aceasta firma.Printre altele exista si un contract de confidentialitate care spune ca nu am voie sa ii spun nici sotului unde lucrez.Ce pot face in situatia de fata pentru a rezilia acest contract de munca?Nu mai vreau sa incep colaborarea cu ei!Va rog ajutati-ma,sunt disperata nu atat de suma cat de acel contract de confidentialitate!!!!
Multumesc!Imi recomandati varianta la notar?si daca nu vrea sa vina?ca am inteles ca trebuie sa fim amandoi prezenti si de acord!el mi-a spus clar ca nu scap asa usor!as vrea sa plec la mama mea cu copilul macar sa se mai linisteasca apele sin nu stiu ce sa fac,nu as vrea sa influenteze procesul de divort.
buna!as vrea sa stiu daca inaintez divortul in 2 iulie,va fii judecat in septembrie dupa terminarea vacantei sau mai devreme?daca nu am depus inca actele de divort si vreu sa plec la mama cu copilul de 1 si 7 luni,pot fi acuzata de parasirea domiciliului?precizez ca nu ne mai intelegem deloc,in fiecare avand loc certuri de fata cu copilul,situatie care nu este buna pt el si care pe mine m-a adus la capatul rabdarii.

buna!sunt in concediu de crestere copil si cand termin concediul intentionez sa ma angajez in alta parte.care este procedura de demisie de la vechiul loc de munca?
buna!acum o luna mi-am dat demisia.dupa preaviz am plecat cu promisiunea ca voi fi chemat sa-mi fac lichidarea si sa fiu platit pe perioada previzului.iata ca nu mi se mai raspunde la telefon si deplasandu-ma la sediul firmei mi se comunica ,,veti fi contactat,dl director nu este!".concluzia:nu stiu daca am avut contract legal de munca,daca voi fi platit pe cele 20 zile de preaviz,daca vreau sa ma angajez ce dificultati pot intampina?ce pot face?pot sesiza ITM-ul si cum trebuie facut?
astept raspunsuri
multumesc!

buna!acum o luna mi-am dat demisia.dupa preaviz am plecat cu promisiunea ca voi fi chemat sa-mi fac lichidarea si sa fiu platit pe perioada previzului.iata ca nu mi se mai raspunde la telefon si deplasandu-ma la sediul firmei mi se comunica ,,veti fi contactat,dl director nu este!".concluzia:nu stiu daca am avut contract legal de munca,daca voi fi platit pe cele 20 zile de preaviz,daca vreau sa ma angajez ce dificultati pot intampina?ce pot face?pot sesiza ITM-ul si cum trebuie facut?
astept raspunsuri
multumesc!
buna!vreau sa demisionez si sa nu stau in preaviz,datorita comportamentului neadecvat al angajatorului! ce am de facut?va mulrumesc!
Discuție dosar anl
buna!as vrea sa stiu daca pot depune dosar la anl ,programul locuinte pt tineri,in conditiile in care in nomentul de fata locuiesc intr-un imobil cu chirie la icral(afi)?
va multumesc!
Răspuns la discuția dosar parchet
scuzati emoticonul,cred ca aiesit din combinatia doua puncte si p,multumesc
Discuție dosar parchet
buna!am o mare nelamurire:parchetul judeca dosarul in absenta partilor implicate si cu date de identitate eronate si fara a audia martori din abele parti?
concret:esti instiintat de politie ca cineva a depus plangere impotriva ta,numele tau nu este corect,mergi la politie ca cetatean de buna credinta ce esti si afli ca un traficant si consumator de droguri a depus plangere impotriva ta de vatamare corporala.singurul lucru care esti pus sa-l faci la politie este sa dai o declaratie cu ce s-a intamplat,esti pus in asteptare si dupa 5luni primesti plic de la parchet ca esti bun de plata ca l-ai batut pe ala(cand de fapt el a sarit la bataie si eu am chemat politia si au zis ca n-au ce-i face ca nu raspunde la usa).deci,din acel moment cand am dat declaratia la politie nu am fost contactat de nici un organ competent.nu era normala o audiere a partilor la o judecata?
va multumesc pt raspunsuri!