Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie fara preaviz - conditii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie fara preaviz - conditii

buna!vreau sa demisionez si sa nu stau in preaviz,datorita comportamentului neadecvat al angajatorului! ce am de facut?va mulrumesc!
Salariatul poate demisiona fara preaviz in conditiile in care angajatorul nu-si indeplineste obligatiile asumate prin c.i.m. ....

Art. 39 C.mun.
(1) Salariatul are, in principal, urmatoarele drepturi:
.....;
e) dreptul la demnitate in munca;
....

Deşi Codul muncii nu face referire la normele de comportament, acestea trebuie respectate de salariat, sub sanctiunea raspunderii disciplinare. Obligatia de a respecta normele de comportare se deduce, pe de o parte, din ansamblul dispozitiilor legale, iar pe de alta parte din prevederile art. 5 din Codul muncii, care consacra principiul egalitatii de tratament, precum şi din dispozitiile art. 6 din acelaşi cod, relative la respectarea demnitatii şi conştiintei salariatului.

Asadar, incalcarea normelor de comportament de catre conducerea angajatorului poate constitui un motiv de demisie fara preaviz.