avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 115 soluții astăzi
Forum Activitate apr0ape_om

Activitate apr0ape_om

Buna ziua , imi poate spune cineva daca o persoana fizica este executata silit si este inregistrata și la Registrul Comerțului ca PFA, avand un CUI si nr de inregistare , ii pot fi blocate conturile de pe PFA sau nu ?
Multumesc frumos !
Discuție TIMBRU SEC
Buna ziua , imi cer scuze ptr deranj dar as dori sa stiu daca cumva exista vre-o lege care sa interzica utilizarea unui timbru sec care NU CONTINE INSEMNELE STATALE ( nimic din ce reprezinta stema României) , ci este doar un timbru pe care scrie :”înscris sub semnătura privata ” pentru ca actul respectiv este un inscris sub semnatură privată.
Multumesc frumos de ajutor !
Buna ziua, as dori si eu sa stiu ce pot face importiva unei firme de recuperari al carei angajat ma deranjeaza mai mult dect ar trebui.
In 2005 am primit de la o banca un card gold,, m-am folosit de el multi ani, apoi am fost in imposibilitatea de a returna bani si banca a cesionat unei firme de recuperări contractul meu. De atunci a inceput cosmarul , telefoane peste telefoane, amenintari , vb urate , etc.
La un credit de 6.000 lei, desi am platiti din el 2.000 , mi-au spus ca mai am de plata in 8.000,,,,, asta in ideea ca eu platesc 200 lei pe luna din 252 ajutor de somaj.
Unde sa ma adresez ?
Multumesc frumos .
Buna ziua , daca se paote sa imi spuna si mie cineva toate legile ( ma refer doar la nr lor si anul publicarii )care reglementeaza activitațile bancare din ultimii 3 ani .
Multumesc frumos.
Răspuns la discuția Discreditare
pai amandoi avem cam aceleasi obiecte de activitate ; productie publicitară, inființari firme , stampile si activități de pregatire si fotocopiere a documentelor .
Multumesc frumos !
Discuție Discreditare
Buna ziua, am si o intrebare ca si restul celor de aici .
Am o firma , langa mine este normal o firma concurenta care distribuie pliante si flayere cu serviciile oferite de ei.
Cum pune un om piciorul pe scara de la ofice-ul meu , persoana care imparte flayere si apuca si spune ca pot benefiacia de aceleasi servici si la ei .
In felul acesta mi-au speriat clienti .
Imi spuneti va rog ce pot face sa ii domolesc ?
Multumesc frumos !
Buna ziua , as dori daca poate cineva sa imi raspunda daca o persoana care este unic asociat intr-un srl , mai poate sa inregistreze un srl dar cu un asociat sau mai multi . Conform legii nu poate fi asociat unic decat la un singur srl , dar pe mine ma interezeaza daca mai are unul sau 2 asociați daca poate infiinta un srl si daca poate fi si administrator , nu doar asociat .
Multumesc frumos !
buna ziua , am o mica problema, tot primesc mesaje de la o firma care cred ca se ocupa cu recupararea createlor ptr o alta firma .Eu nu am debite la ei , nu sunt consumatorul lui, nu stiu cine o dat nr meu .I-am rugat frumos sa inceteze cu mesajele , au spus ca au inteles , dupa care au luat-o de la capat.
Vreau sa stiu si eu unde sa fac o plangere .
Multumesc frumos .
apr0ape_om a scris:

Buna ziua, am un spatiu comercial , inchiriat cu forme legale, contract inregistrat la fisc , deschis punct de lucru pe el . Ieri am pus un banner pe zidul exterio al cladirii unde stau in chirie si azi dimineata mi-au venit cei de la Primarie in "vizita" sa imi spuna sa il dau jos ca nu am un aviz de la ei pentru instalare panou publiciar. Toate astea vin de la vecini , care au si ei acelasi obiect de activitate si vor sa ma mute de aici. Ma intereseaza daca exista o lege care sa interzica sa pun ceva pe exteriorul cladirii inchiriate . de ce Primaria trebuie sa imi acordul pentru amplasarea unui banner atat timp cat el sta bine merci pe zidul exterior al cladirii inchiriate de mine ????
M-au luat cu faze de genul ca stau pe axa "Constantin Brancusi " si trebuie un accept special ......... va rog frumos am si eu nevoie de ajutor ,,,multumesc frumos .
, tin sa mentionez ca bannerul nu este in dreptul nici unei strazi , este pe peretele exterior al cladiri , nu trece nimeni pe langa el , nu ingradeste nici o cale de acces , este pus pe zidul cladirii si nu incurca nici o cale de acces ptr ca este pe partea stanga , langa perete este o curte . nu e in drum, nici pe langa vre-un drum .

Buna ziua, am un spatiu comercial , inchiriat cu forme legale, contract inregistrat la fisc , deschis punct de lucru pe el . Ieri am pus un banner pe zidul exterio al cladirii unde stau in chirie si azi dimineata mi-au venit cei de la Primarie in "vizita" sa imi spuna sa il dau jos ca nu am un aviz de la ei pentru instalare panou publiciar. Toate astea vin de la vecini , care au si ei acelasi obiect de activitate si vor sa ma mute de aici. Ma intereseaza daca exista o lege care sa interzica sa pun ceva pe exteriorul cladirii inchiriate . de ce Primaria trebuie sa imi acordul pentru amplasarea unui banner atat timp cat el sta bine merci pe zidul exterior al cladirii inchiriate de mine ????
M-au luat cu faze de genul ca stau pe axa "Constantin Brancusi " si trebuie un accept special ......... va rog frumos am si eu nevoie de ajutor ,,,multumesc frumos .