avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 548 soluții astăzi
Forum Activitate camelia_d24

Activitate camelia_d24

Discuție LOC DE MUNCA
AM LUCRAT PANA IN 2011 APRILIE LA UN SPITAL DESFIINTAT, ACUM SE REINFIINTEAZA. SUB CE FORMA POT REVENI LA ACEL LOC DE MUNCA DEORECE AR INSEMNA REVENIREA ACASA. ACTUALMENTE AM FOST REDISTRIBUITA CONFORM UNUI ACT NORMATIV IN ALTA UNITATE SANITARA.
MULTUMESC!
Răspuns la discuția Acordarea de sporuri in sanatate
Si eu lucrez la o camera de garda, unde deasemeni avem dotatari inclusiv monitoare si defibrilator statie separata de oxigen trusa de intubat, EKG, ecograf si alte dispozitive medicale pentru urgente, facem mica chirurgie, adica suturi, incizii, drenaj, uneori doctorul chirurg face si tenorafii in camera de garda, avem statie de sterilizare si totusi nu primim nici un spor, e stresul mai mare ca in unele sectii, la noi e liniste mormant pana la un moment dat si apoi e balamuc de te cuprinde groaza si pana vine medicul de garda poate ai nefericirea 'sa le si iei' si daca mai e si noapte,...ce te mai descurci si pe cont propriu....
Si sa nu va mai spun ca de un an de zile facem si fisa pentru asistenta medicala in UPU/CPU asa ca sa fie exact ca la colegii nostri de acolo unde sunt multi pe tura nu ca la noi unul singur si mai au si infirmiera si brancardier si oerator pe calculator la camera de garda noi le facem pe toate si cand nu este ingrijitoare facem inclusiv curatenie si dezinfectie si daca aceasta nu vine trei zile la munca ma duc si la spalatorie cu lenjeria ca altfel nu am ce pune pe paturi si nu-i asa....pacientul trebuie primit cu profesionalism si competenta ,ca deh....stiti cum e cu teoria si cu practica.
Sa nu va mai spun ca suntem numai 4 asistenti si bagam la suplimentare de ne sar ochii ceea ce pe sectii nu se intampla si asta fara nici o plata ca doar e criza si trebuie sa intelegem situatia grea.
Am o colega la Moldova noua si mi-a spus ca acolo au spor cei din camera de garda si mi-a mai zis ca este la latitudinea fiecarei unitati daca sa acorde spor si la urgenta sau nu, iar la noi nu se acorda.