avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 317 soluții astăzi
Forum Activitate anatudor

Activitate anatudor

inainte comunicai ca ai inceput procedura si daca nu se semna comunicai ITM ca nu s-a semnat .
Poate sa-mi spuna cineva daca procedura negocierii contractului colectiv la nivel de unitate mai trebuie comunicata ITM-ului?
Am fost la o administratie financiara pentru depunerea formularului 010 pentru 2012 si mi s-a spus ca nu mai pot face acest lucru. Mentionez ca firma a avut de la infiintare statut de micro, dupa care a venit nebunia cu venitul minim, iar anul trecut nu depus 010 in timp util pentru a reveni la micro... si totodata mentionez ca firma indeplineste toate conditiile pentru microintreprinderi. Cum pot sa conving doamnele de la administratie ca avem dreptul la alegerea optiunii prin depunerea formularului 010???Multumesc anticipat pentru ajutor.
Modificarile aduse Codului muncii se vor reflecta in acte aditionale ptr personalul contractual in institutiile publice, ptr functionarii publici cum se procedeaza?
Codul muncii prevede obligativitatea comunicarii fostilor angajati reinfiintarea posturilor in vederea reangajarii inlauntrul perioadei de 9 luni. In situatia in care se disponibilizeaza un numar de angajati pentru restrangere de activitate (care nu determina o concediere colectiva) dupa 1 luna pot fi angajati altii in locul acestora??Pot actiona in instanta angajatorul?