avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate OvidiuSilviu

Activitate OvidiuSilviu

Răspuns la discuția Minciuna si calomnie!
Problema este ca nu imi spun mie in fata,ci pur si simplu imi spun colegi de munca,si daca as merge in instanta ce sanse am ?
Buna ziua,am lucrat in cadrul unei comapanii o perioada de sapte ani.Intr un final m am decis sa merg pentru o negociere de salariu,lucru care sa intamplat cu un raspuns negativ din partea angajatorului. Intre timp se constata lipsa unui bun,lucru care dealtfel incep o ancheta interna ,defapt nu stia nimeni daca este un furt sau o greseala de receptie.Intre timp sunt contactat de o firma pentru un job,lucru pe care l am si facut ulterior dandu mi demisia cu acordul partilor.Dupa plecarea mea au inceput sa circule barfele despre mine ,lucru care mi a afectat imaginea,cum ca am plecat din cauza "furtului sau greseli"Intre timp ei contacteza firma unde lucrez sub diferite pretexte stricandu mi imaginea si la locul actual de munca. Am fost anuntat ca imi voi pierde locul de munca si voi fi somer,cu toate ca nu am facut nimic,lucru pe care l am aflat ca oricum nu ma vor lasa in pace. Unde pot sa ma adresez pentru a mi face dreptate? Va multumesc!
M am angajat cu putin timp in urma la o firma pentru un job ,si din pacate acolo sunt pus sa fac altceva decat jobul pentru care optasem,precizez ca nu mi s a spus ca o sa fac altceva la actualul loc de munca.Angajatorul a spus ca trebui sa astept cel putin 6 luni pentru a mi ocupa postul respectiv.Unde ma pot adresa pentru clarificarea situatie,sau daca exista ceva? Va multumesc!
Indicele de inflatie pe anul 2011 beneficiaza fiecare angajat?
Răspuns la discuția Buna ziua!
Nu este vorba de supravegherea afacerii,ci despre urmarirea angajatului la locul de munca de ceeace face,cum munceste...se incadreza la un abuz pshic?
Discuție Buna ziua!
Este stipulat in Codul Muncii,sa fi urmarit de pe camerele de vedere in timp ce iti desfasori activitatea la locul de munca?
Cine este responsabil pentru aceste pauze? Se poate face un flagrant de catre cei de ITM ,sa ia prin surprindere conditiile de munca oferite de firma angajatoare?
Pe perioada determinata de 3 luni,ca angajat ,avem dreptul la concediul de odihna? Va multumesc!
Cum se poate obtine plata concediului de odihna ,daca firma si-a inchis activitatea si nu a fost platit concediul de odihna ?La cine trebui sa ma adresez? Mentionez , firma avea sediul in Bucuresti,dar presta servicii in judetul Dmbovita.
Discuție Buna ziua!
Neplata concediului de odihna!