Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dreptul la concediu de odihna!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dreptul la concediu de odihna!

Pe perioada determinata de 3 luni,ca angajat ,avem dreptul la concediul de odihna? Va multumesc!
Da, aveti dreptul la co proportional cu timpul efectiv lucrat ( 21/12*3 luni = ~5 zile, pe care angajatorul ,daca isi permite, poate sa vi le acorde in intervalul celor 3 luni pe care le lucrati sau , la incetarea cim, poate sa vi le compenseze in bani .
Da, aveti dreptul pentru ca:
art. 140 alin. (2) din Codul muncii dispune: "durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil, este prevazuta in contractul individual de munca si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic."
Codul muncii - TITLUL III - Timpul de munca si timpul de odihna

139. - (1) .Dreptul la concediu de odihnă anual plătit este garantat tuturor salariaţilor
(2) Dreptul la concediu de odihnă anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renunţări sau limitări.
Art. 141. - (1) Concediul de odihnă se efectuează în fiecare an.
(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), efectuarea concediului în anul următor este permisă numai în cazurile expres prevăzute de lege sau în cazurile prevăzute în contractul colectiv de muncă aplicabil.
(3) Angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârşitul anului următor, tuturor salariaţilor care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.
(4)Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă.

Ec.Angelica-Ana Pop , Contabil