avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Activitate tibiscum

Activitate tibiscum

Buna ziua
In ce cont se plateste cass dividende ?
Buna ziua !
O societate neplatitoare de tva , doreste sa cumpere un cablu din America .Factura este in dolari , cum se poate plati factura ?
Ce implicatii fiscale sunt ?
Mai trebuie sa se inscrie in ROI sau alta procedura obligatorie , plateste tva sau alte taxe ?
Buna ziua !
O societate neplatitoare de tva , doreste sa cumpere un cablu dintr-o tara UE sau din America ,daca nu are distribuitor in Europa.
Ce pasi trebuie sa faca societatea , in ambele cazuri ?
Mai trebuie sa se inscrie in ROI sau alta procedura obligatorie , plateste tva sau alte taxe ?
Răspuns la discuția Distribuire dividende in numerar
Multumesc pt.raspuns , ideea e ca vreau sa platesc prin casa intrucat am sold mare.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Asociatul unic al unei societati care are profituri nerepartizate din exercitiile contabile precedente in suma de 50000 lei hotaraste repartizarea unei sume de 10000 lei in baza unei hotarari a asociatului unic si se efectueaza plata dividendelor prin casierie.
Dupa 3 zile asociatul unic hotaraste sa mai distribuie 10000 lei dividende, tot prin casierie, in acest scop fiind emisa o noua hotarare a asociatului unic.
Aceasta distribuire de dividende in doua zile diferite respecta Legea 70 din 2015 sau este considerata fragmentare a tranzactiei ?
Buna seara ,
Doresc sa deschid un salon de tratamente corporale (CAEN 9604 ) si vreau pe viitor sa cumpar si sa vand aparatura de tratamente corporale , din tara sau din afara.
Buna ziua
Suntem o societate cu caen 4673 Comert cu ridicata al materialului lemnos, cumparam paleti second de la pers fizice, le mai batem un cui, apoi ii vindem la pers.juridice, considerandu-i marfa. Este corect ? sau ii consideram deseuri de lemn ?
Care sunt obligatiile declarative catre institutiile statului ?
Se opreste 3 % fond mediu, se obtine autoriz.de mediu , se declara la mediu ?
Cum pot fi incadrati cel mai avantajos din pct.de vedere legislativ si contabil ?
Va rog sa ma ajutati cu o monografie contabila pentru vanzare de paleti folositi
Multumesc
Va rog sa-mi spuneti daca vanzarea de paleti folositi se poate considera o vanzare de marfa sau deseuri , tva se inregistreaza la taxare inversa ?
Ce declaratii se intocmesc , se platesc taxe speciale , trebuie un anume caen ?

Multumesc
Discuție Factura externa
Va rog sa-mi spuneti cum trebuie intocmita o factura externa ? Trebuie facute 2 facturi:factura fiscala si invoice cu aceleasi numere, cu numere diferite sau se poate face o singura factura cu traducere si in engleza si in romana (am vazut un astfel de model ), se poate scrie in euro si dedesubt ron , iar la tva ce se trece daca are cod valid de tva ?