avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate danutza777

Activitate danutza777

Buna ziua. As dori sa stiu daca detinerea unui PFA cu activitate de consultanta in afaceri si IT genereaza incompatibilitate in exercitarea functiei de auditor extern (personal contractual ) conform legii 94/1992.
Mentionez ca societatile client nu beneficiaza de fonduri publice. Multumesc.
Buna ziua,

Acum 6 luni am trimis un CV unui potential angajator si acesta la incarcat pe alt site (in care ca sa descarci un pdf trebuie sa incarci altul) fara ca acesta sa aiba permisiunea sa divulge datele mele private precum, adresa, nr. de telefon, e-mail si cam tot parcursul meu profesional.

Avand in vedere legislatia privind protectia datelor, cui as putea sa ma adresez in cazul in care acest eveniment nu se rezolva prin report-urile pe care le-am trimis deja site-ului respectiv.

Va multumesc!
Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea nelamurire.
Ce implicatii fiscale apar atunci cand un autoturism, cu capacitate sub 9 locuri, este amortizat atat contabil cat si fiscal in 8 ani, chiar daca in catalagul mijloacelor fixe durata de functionare este cuprinsa intre 4-6 ani?
Mentionez ca amortizarea lunara este 1700 lei in 8 ani, si 2300 in 6 ani.
Din calculele mele se obtine o deducere suplimentara la impozitul pe profit, in anul,7 si 8, dar am nevoie de o lamurire.
Multumesc.:)
O zi cat mai frumoasa!
Discuție Decontari PFA
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu urmatoarea nelamurire. In cazul unui PFA, operatiunile de decontari (retrageri/depuneri de numerar din banca de catre titular) se inscriu in RJIP cf legii 170/2015?
De asemenea, avand in vedere ca Registrul de Casa nu este obligatoriu, chiar daca inregistrez plati/incasari in numerar prin casierie cu ajutorul programului informatic, pot sa inregistrez sold negativ, sau sumele retrase din banca trebuiesc depuse in casierie?

Multumesc frumos!
Buna ziua! Am maine un examen la Contabilitatea institutiilor publice si sunt foarte nelamurita in legatura cu cateva aspecte si as avea mare nevoie de ajutor intrucat imi este foarte foarte greu sa ma desprind de logica contabilitatii financiare pe care o studiez de prea multi ani.....:)
1) Referitor la obiecte de inventar in valoare de 1000 trimise spre reconditionare tertilor,primite ulterior la un pret de facturare de ex.300 lei...Normal mi s-ar parea ca inregistrarile sa fie:
3512=3032 | 1000
3032=3512 |1000 urmate de recunoasterea ch cu reconditionarea:
628=401| 300
Insa in cursuri creste valoarea ob de inv cu 300 la primire 3032=401|300. E corect avand in vedere ca reconditionarea presupune o reparatie a ob de inv si nu o crestere de valoare?

2) Aproximativ aceeasi logica este folosita pentru animalele trimise la terti spre prelucrare dar cu alta nelamurire: Inregistarile in cursurui sunt:
356=361|1000
345=356|1000
628=401|300 pana aici pare corect dar urmeaza ca prod finite sa fie transf la mf astfel :
371=345|1300 ???

3) Cum se depune garantia materiala a gestionarilor?

4) In exprimarea : ,, Obligatiile se achita din contul deschis la trezoreria finantelor publice" se refera la contul 5121 "|Conturi la trezorerii si institutii de credit,,? pentru ca nu am nici un exemplu si parca 520,560,770 nu ar fi potrivite. In continuarea frazei este "urmand ca sumele ramase sa fie transferate pe cardurile angajatiilor,, banuiesc ca si aici se va credita tot contul 5121...

Sper ca nu e prea complicata exprimarea mea :) Va multumesc mult, am apelat la voi in speranta ca cineva mai are timp si dispune de informatiile necesare pentru a ma lamuri. O zi frumoasa!

Răspuns la discuția As putea primi pensie alimentara?
Am aceste informatii, cei 600 de ron includ si bursa de merit. Insa ma gandesc ca aceasta nu ar trebui considerata un venit constant deoarece exista oricand posibilitatea sa nu mai beneficiez de ea, in conditiile in care nu as mai avea notele necesare. Atunci ar ramane 350 de ron si cu siguranta cheltuielile lunare de intretinere a apartamentului si de subzistenta depasesc aceasta suma.
Răspuns la discuția As putea primi pensie alimentara?
Am inteles, insa in momentul de fata nu lucrez, m-am gandit ipotetic vorbind ca aceasta ar fi cea mai buna varianta pentru a ma putea intretine avand in vedere situatia. Dar daca eu nu lucrez, aceasta stare de nevoie exista? Venitul meu personal este format din pensie de urmas si bursa. Cuantumul este de 600 ron in total. S-ar putea considera ca este suficient astfel incat ea sa fie absolvita de orice responsabilitate? Salariul ei influenteaza cu ceva lucrurile?
Răspuns la discuția As putea primi pensie alimentara?
Stiu numele angajatorului ei, este vorba de o persoana fizica, medic, care a angajat-o. Salariul este de 1000 de euro lunar, plus sporuri si indemnizatii de concediu. Sa inteleg ca daca as lucra nu ar fi posibil sa o actionez in instanta?
Buna ziua. Cazul meu este unul complicat. Am 20 de ani, sunt sudenta la o facultate de stat, loc bugetat, si am un parinte decedat motiv pentru care in prezent beneficiez de pensie de urmas. Mama, parintele supravietuitor, este plecata din tara dinainte ca eu sa implinesc varsta de 18 ani. Aceasta lucreaza cu contract de munca in strainatate. In prezent veniturile mele constau in pensia de urmas si bursa de merit acordata de facultate. Pana in prezent mama mea trimitea suma de 100 euro lunar pentru plata facturilor, impozitelor aferente apartamentului in care eu locuiesc si pe care il detinem impreuna in urma succesiunii de pe urma tatalui meu. Insa aceasta nu contribuie cu nimic la intretinerea mea. Din acest moment ea a incetat sa mai trimita si acesti bani lasandu-ma pe mine sa ma ocup de tot, mai putin impozitul neplatit aferent partii detinute de ea, doarece legal nu imi poate fi mie imputat. Pana acum eu am si lucrat pentru o perioada scurta de timp, insa am renuntat deoarece imi dedic intregul timp facultatii intrucat sunt foarte buna in ceea ce fac, si obtin si acest venit suplimentar lunar. Intrebarea mea este daca as putea sa o constrang din punct de vedere legal sa contribuie la intretinerea mea avand in vedere inca imi continuu studiile. Ma gandesc ca daca pentru parintele decedat statul imi acorda aceasta indemnizatie pana la varsta de 25/26 de ani si parintele supravietuitor ar trebui sa isi asume rensponsabilitatea tot pana la aceasta varsta in conditiile in care eu imi continuu studiile. As dori sa stiu daca s-ar putea, care ar fi procedura de urmat, si daca situatia in care eu as avea venituri salariale ar influenta cu ceva. Va multumesc.
Buna ziua, din data de 1 a lunii curente ( deci de ieri) m-am mutat in chirie intru-un apartament in care toate utilitatile erau noi. Insa frigiderul, nou, abia cumparat de o luna de catre proprietar, nefolosit, nu raceste, nefunctionand deloc. Din pacate am observat acest lucru dupa ce am facut cumparaturi de alimente care in 24 de ore s-au alterat. Intrebarea mea este daca firma de la care s-a achizitionat frigiderul ar despagubi alimentele cumparate sau dac ar fi util sa apelez la protectia consumatorului si ce as putea rezolva. multumesc.