avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1809 soluții astăzi
Forum Activitate CTL

Activitate CTL

Multumesc pentru raspuns
Buna ziua, ma puteti ajuta si pe mine cu un raspuns va rog? Daca exista 2 mostenitori, iar parinti vor sa lase o casa doar unui copil, se poate face contract de vanzare cumparare cu achitarea unei sume de bani ,iar ca diferenta sa faca contract cu clauza viagera. Stiti cumva care ar fi suma minima pentru un astfel de contract, astfel incat sa nu poata fi atacat in instanta ? Multumesc !
Buna ziua, aș avea si eu nevoie de un raspuns. In ce conditii se poate face o dezmoștenire a unui copil. Multumesc
Buna seara, va rog sa ma ajutati cu o informatie, am deschis un proces pentru succesiune ,la deschiderea procesului am trecut ca valoare a imobilului de 20.000 euro, instanta mi-a impus o taxa de timbru judiciar, avand la aceea vreme un singur venit de 800 ron am depus acte doveditoare in acest sens,am facut cerere de scutire a platii taxei de timbru iar instanta m-a scutit de plata taxei . Dupa cateva infatisari s-a facut evaluarea imobilului de catre un evaluator agreat de catre instanta, acesta a evaluat imobilul la 27.000 euro, dupa aceasta evaluare instanta mi-a impus sa achit taxa de timbru pentru aceasta suma. Am facut cerere de scutire de la plata acestei taxe. Am depus actele cerute de catre instanta, referitoare la venitul familial ( 800 ron sotia +303 ron eu) .Cheltuielile familiei sunt destul de mari, locuind cu chirie,avand un copil in intretinere, instantaa considerat ca ma incadrez in prevederile art.8 alin 2 din OG nr 51/2008 si ca in acest temei instanta admite in parte cererea de ajutor public judiciar si a dispus reducerea taxei judiciare cu 50 %. Am facut cerere de reexaminare iar instanta a respins-o ca fiind neintemeiata, respingerea fiind irevocabila . INTREBARE::: se poate revenii asupre unei decizii luate anterior?( scutirea platii taxei judiciare) tinand cont ca am fost scutit de plata taxei judiciare la depunerea dosarului. personal cred ca era normal sa platesc taxa de timbru pe diferenta de 7000 euro, tinand cont ca am fost scutit de plata taxei pentru cei 20.000 euro . Este corecta decizia instantei?
Mai exista vreo cale de atac?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri
Buna ziua,va rog sa ma ajutati cu un raspuns,am pe rol un proces pentru o mostenire puteti sa-mi spune-ti daca pe timpul vacantei judecatorilor acest proces continua? procesul in am in Constanta , din cate am auzit in luna iulie judecatorii intra in vacanta este adevarat?
multumesc!
Răspuns la discuția succesiune
nu a acceptat succesiunea in nicio forma el a aflat de decesul batranului cand l-am chemat in instanta


puteti sa-mi spuneti si mie care este termenul pentru acceptare a mostenirii? in mod expres sau in mod tacit? Multumesc
Răspuns la discuția succesiune
acest copil ii poarta numele, eu am aflat de acest copil dupa decesul lui,si ma judec cu el.in tot acest timp acest copil nu l-a interesat absolut deloc de batran. Ba mai mult mie batranul nu mi-a spus nimic despre acest copil. nu mi -se pare corect ca el sa beneficieze de mostenire tinand cont ca nu a contribuit cu nimic la ingrijirea batranului.
Discuție succesiune
Buna seara,va rog sa ma ajutati cu un raspuns.Daca dupa decesul unui parinte nu dezbati succesiunea in primi 2 ani de la deces ce sanse sunt sa castigi in instanta? Precizez ca aceea persoana este copil din alta casatorie si nu a mai tinut legatura cu decedatul mai mult de 30 de ani. Multumesc.
Răspuns la discuția Contract de munca
Multumesc pentru raspuns. cum pot verifica daca s-a inregistat la timp?
Buna seara, va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Stiti cumva cum se procedeaza acum cu contractele de munca inregistrate on line?.In cat timp trebuiesc duse la ITM pentru a fi stampilate?