avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Activitate dide

Activitate dide

Paratul debitor sustine ca facturile care fac obiectul cererii nu au fost primite si acceptate la plata! Am convingerea ca aceste facturi au fost inregistrate in contabilitate! Credeti ca instanta va dispune infatisarea registrului daca formulez o astfel de solicitare?
am depus o cerere de chemare in judecata iar paratul este un cetatean al republicii moldova! instanta ne-a pus in vedere, sub sanctiunea suspendarii cauzei, sa aratam domiciliul actual al acestuia! cui trebuie sa ma adresez pentru asta?
e firesc ca sumele solicitate sa fie mai mari!
platile pe care le-ati efectuat (catre noul creditor presupun) s-au dus pe dobanzi, nu pe debitul initial!
iar daca a fost cesiune de creanta noul creditor are tot interesul sa nu intervina prescriptia!
Sugestii, va rog, in urmatoarea speta:
S-a promovat o cerere de emitere a ordonanatei de plata prin care s-a solicitat judecarea si in lipsa. Mentionez ca la niciunul din termene reclamanta nu s-a prezentat, parata prin avocat depune intampinare, concluzii scrise si solicita si cheltuieli de judecata! Prin sentinta instanta respinge cererea de emitere a ordonantei si obliga reclamanta la plata cheltuielilor de judecata solicitate de parata (cateva sute de milioane in leii vechi, aproape cat debitul pretins). Ce imi recomandati pentru reducerea cuantumului onorariului?