avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Activitate paladan

Activitate paladan

doamna avocat Romascanu spune ca este de competenta Tribunalului Onesti sa solutioneze cauza. Totusi fostul meu sot a deschis procesul la Tribunalul Constanta. Carui tribunal trebuie sa ma adresez pentru a solicita declinarea de competenta si mutarea dosarului la Onesti?
in procesul in care mi s-a incredintat mie cresterea copilului (proces ce a avut loc la Constanta), mi s-a solicitat si am depus la dosar date privind domiciliul, locul de munca, adeverinta cum ca baiatul fregventeaza o gradinita, etc. din aceste inscrisuri a aflat fostul meu sot ca m-am stabilit cu domiciliul in Onesti.
stimati avocati,
sunt din Onesti , divortata, cu un copil de 5 ani care mi-a fost incredintat in ingrijire printr-o hotarare judecatoreasca data de tribunalul Constanta in urma cu 5 luni. fostul sot a deschis un proces nou tot la tribunalul din Constanta prin care cere marirea timpului de vizita acordat. posibilitatile materiale nu-mi permit deplasarea de la Onesti la Constanta, cu atat mai mult cu cat in aceasta perioada fostul sot nu a trimis niciodata pensia alimentara si nici alocatia copilului, pe care o ridica din Constanta.
Va intreb pe dumneavoastra, este posibil sa cer judecarea procesului in orasul in care locuiesc acum, caci aici mai am o sansa sa-mi sustin drepturile. va multumesc
multumesc pt ajutor. in acest timp am pregatit si contestatia. Astia nu vad bine(caci sigur nu eram eu, sau era alta zi).; O fi martorul electronic dar cel care a citit caseta e neutronic
multumesc pt ajutor. in acest timp am pregatit si contestatia. Astia nu vad bine(caci sigur nu eram eu, sau era alta zi).; O fi martorul electronic dar cel care a citit-o e neutronic
am primit de la pol Bacau o adresa prin care i-mi cerea sa le comunic cine circula cu masina mea in data de... in loc.... Raspunsul pe care l-am trimis a fost simplu NIMENI. Asta fiindca era imposibil ca masina mea sa fie in locul si la ora indicata de "politieni".
si ei au raspuns- adica mi-au trimis un PV de contraventie in care spun ca fapta savarsita este prevazuta de art 101 alin 1 lit 6 din OUG 195/2002. In fapt respectivul articol se refera la anularea permisului de conducere pe motiv de ..penal??
mai spun ca pot depune plangere TOT LA EI. La modul cum au tinut cont de raspunsul meu initial am certitudinea ca vor trata cu indiferenta contestatia mea. Acum urmeaza intrebarea:
Cum pot contesta in justitie respectivul proces verbal? Exista si o taxa de timbru? Am sanse sa mi se faca dreptate sau platesc amenda? Au mai patit-o si altii??
multumesc celor care i-mi vor raspunde.X-(
astazi la ITM mi s-a comunicat ca salariul minim pe economie este de 440 ron incepand cu 1.01.2007.
Acum cateva zile m-au pus sa fac act aditional de marire de salariu de la 370 ron la 400. Ce s-a modificat intre timp? Si de ce retroactiv? Poate cineva sa ma scoata din ceata ITM?
multumesc
am primit decizie de desfacere a contractului de munca conf art 65 alin 1. in perioada preavizului sunt obligat sa prestez program normal, sau beneficiez de o reducere a programului la 4 ore?
exista legislatie care stipuleaza clar acest lucru?