avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Activitate aviva53

Activitate aviva53

Răspuns la discuția Venituri activitati agricole
Va multumesc mult !
Buna ziua !
Un PFA vinde in anul 2017 produse agricole in valoare de 20.000,00 lei...cum/unde trebuie declarat acest venit ./..in vederea impozitari.
Multumesc !
Răspuns la discuția Regularizare decont tva
Va multumesc din suflet ptr raspuns !
Sa platit tva cu 106 ron mai mult in anul 2013....fisa sintetica nu a fost regularizata..... acum am cerut rambursare de tva fara aceea suma ...deoarece nu se poate cere rambursare pe sumele platite in plus....fiscul imi cere sa regularizex suma 106 ron deoarece nu poate ramane in fise.. Eu am in decont suma ceruta de 5145 si in fisa este 5251 ron.intrebare ??? cum pot regulariza fisa...unde trebuie sa trec aceasta suma ca sa pic pe suma ceruta ptr rambursare >>>...nu inteleg de ce nu poate ramane in fisa ...ptr ca eu am cerut compensarea ...datoriilor...multumesc
am o angajata cu 2 ore ,a nascut pe data de 3 noiembrie 2017 cand pot sa-i desfac contractul de munca.Multumesc !
Buna ziua!
Am si eu o intrebare
In luna dec 2016 am facturat un avans catre o firma cu tva de 20%, acum imi cere sa stornez factura cu 20% emit factura cu TVA de 19 %....intrebarea este cum inregistrez tva-ul STORNO de 20 % in D 300
Multumesc !
buna ziua!
am inchiriat un spatiu ptr productie unde am facut o cheltuiala de 100000 ron, acum cedez spatiul unei alte firme si doresc sa-mi recuperez cheltuiala as cum este intelegerea noastra.
intrebare
Cum sa-i facturez cheltuiala??? eu in balanta o am pe 231 imobilizari.... ???
fac factura si ce scriu la explicatii ???
din punct de vedere fiscal...platesc impozit la vanzare ???
va multumesc din suflet
In anul 2014 firma era platitoare de impozit pe venit si a avut pierdere la 31 de 2014....in anul 2015 a trecut la impozit pe profit si trebuie sa depune D 101,,,,,.intrebare in D 101 pe anul 2015 se trece pierderea fiscala de recuperat din anul 2014 ???
Multumesc !
Buna ziua!
Asoc. familiala a fost infiinta in anul 2014 si nu au fost depuse nici o declatarie la fisc deoarece au plecat din tara iar unul dintre membri a decedat....acum in 2016 au revenit si doresc sa activize pe societate....cum trebuie procedat cu declatariile la fisc ??
Multumesc !
Răspuns la discuția Declaratii asociatie familiala
Multumesc mult...as mai dori sa va intreb: asociatia a fost infiintata in anul 2014 dar nu s-a lucrat nimic ..din motive de plecare din tara.... si atunci tot asa procedez????