Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Intrebare ptr D 101
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Intrebare ptr D 101

In anul 2014 firma era platitoare de impozit pe venit si a avut pierdere la 31 de 2014....in anul 2015 a trecut la impozit pe profit si trebuie sa depune D 101,,,,,.intrebare in D 101 pe anul 2015 se trece pierderea fiscala de recuperat din anul 2014 ???
Multumesc !
Pierderea fiscala este cea din D101 din anii precedenti. In 2014 fiind micro nu aveti pierdere fiscala. In plus, pierderea contabila este o notiune diferita de cea fiscala.
Ioan Petru Butariu, Contabil