avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Activitate Aargau

Activitate Aargau

Va multumesc pentru raspuns. Asa ma gandeam si eu. A impune acum limitarea programului redus la 1 an daca optiunea a fost de 1 an este un abuz, o incalcare a dreptului angajatilor acordat prin CCM la nivel de unitate.
Multumesc.
La nivel de unitate CCM-ul prevede reducerea programului pana la implinirea a 2 ani, intrebarea este acum, daca la nivel national exista vreo norma care prevede in mod expres faptul ca reducerea programului de lucru se limiteaza la 1 an daca optiunea de CCC a fost de 1 an. A aparut ceva in acest sens anul trecut care sa vina peste CCM-ul nostru. Daca da, care este temeiul legal ?

Va multumesc.
Va multumesc pentru raspuns.
Buna ziua,

stiu ca inainte cand mama statea acasa in CCC timp de 2 ani si se intorcea la lucru inaintea celor 2 ani, putea veni la lucru cu program redus pana la implinirea celor 2 ani ai copilului.
Acum ca a aparut optiunea de a sta 1 an sau 2 ani acasa, daca mama care a optat pentru 1 an se intoarce mai inainte, poate lucra program redus tot pana la implinirea a varstei de 2 ani ai copilului sau doar pana la varsta de 1 an (dat fiind ca a optat pentru 1 an de la inceput ?). Care este temeiul legal pentru raspunsul Dvs. ?

Multumesc
Buna ziua,

am inteles ca ieri a fost adoptat in Parlament sa fie introdusa ziua de 30. Noiembrie ca zi de Sarbatoare legala. Imi puteti va rog spune daca beneficiam de aceasta zi libera inca din anul acesta sau abia de anul viitor ?

Va multumesc.
Răspuns la discuția CO in cazul CIM cu timp partial
Va multumesc. Acum este limpede. Credeam ca se refera la durata muncii pe zi fiind un articol ce face parte din capitolul referitor la CIM cu timp partial.
Multumesc.
Răspuns la discuția CO in cazul CIM cu timp partial
Multumesc pentru raspuns. Inseamna ca art. 106 alin. 2 din Codul Muncii se refera la altceva ?:-/
Se pare ca nu am inteles bine sensul acestui articol. Mi s-a parut ca este o contradictie in Codul Muncii. Pe de o parte a fost abrogat art. 140 (4), iar pe de alta parte a ramas in vigoare art. 106 alin. 2.

Multumesc.
Buna ziua,

am o nelamurire = art. 140 alin (4) ("Durata concediului de odihna anual pentru salariatii cu contract individual de munca cu timp partial se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat.") a fost abrogat, insa Cap. VIII Contractul individual de munca cu timp partial art. 106 alin. (2) prevede:
"Drepturile salariale se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat"
Sintagma "drepturi salariale" reprezinta totalitatea drepturilor banesti ce se cuvin ca urmare a muncii prestate intr-o anumita perioada (salariu realizat, sporuri, indemnizatii, prime, concedii, concedii medicale etc.).

In concluzie, cand avem un CIM cu timp partial acordam nr. de zile CO proportional sau CO se acorda ca si pentru norma intreaga ?

Va multumesc.
Buna ziua,

am o intrebare: ce contributii am de platit in calitate de angajator pentru o salariata care intra in cele 126 de zile de concediu de maternitate ?


Va multumesc.