avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 658 soluții astăzi
Forum Activitate cmf139

Activitate cmf139

sweet_angel a scris:

da poti deschide un pfa cu studiile pe care le ai avand codul caen 6202



Mai am o rugaminte va rog, am gasit aceasta informatie pe un site

6202
Activitati de consultanta in tehnologia informatiei

Administrator baze de date
Administrator de retea de calculatoare
Consultant in Informatica
Director IT
Inginer de Sistem Software
Operator Calculator Electronic si Retele
Operator introducere, validare si prelucrare date (denumit uneori si Operator PC)
Programator Ajutor
Programator Sistem Informatic
Proiectant Sisteme Informatice
Contract de barter - schimb de bannere internet
Contract de cesiune drepturi de autor (programe calculator)
Contract de furnizare servicii internet - retea internet prin cablu
Contract de prestari servicii - informatica
Contract de prestari servicii - informatica - cu clauza de exclusivitate si neconcurenta (intre persoana juridica si PFA)
Contract de vanzare-cumparare echipamente de calcul, soft si servicii conexe (import-export)
Contract de vanzare-cumparare echipamente de calcul, soft si servicii conexe (intern)
Conventie civila pentru drepturi de autor si alte drepturi conexe

Intrebarea este, pot sa aleg oricare din posturile disponibile din codul caen 6202 sau nu conteaza?, multumesc.
Buna seara,

Va rog daca aveti amabilitatea si timpul disponibil sa ma indrumati si pe mine, pentru ca nu am reusit sa gasesc detaliile necesare pe internet.
Practic doresc sa imi infiintez un pfa care sa fie inregistrat pentru codurile caen 6202 sau 6203.
Eu lucrez in momentul de fata ca software developer si am peste 3 ani vechime.
Ideea este, sau cel putin asa inteleg eu, ca iti trebuie studii superioare in domeniul IT pentru a te inregistra in aceste coduri.
Eu nu am facultate de profil in acest domeniu(urmez o facultate de drept in acest moment), am diploma de absolvire(liceu seral) de la Grupul ªcolar Industrial "Dimitrie Gusti".
Exista vreo posibilitate de a ma incadra in vreunul din aceste 2 coduri cu studiile mele?
Va multumesc pentru timpul acordat.
Răspuns la discuția Duplicat certificat deces
quiras a scris:

Cand vei termina ,tare as vrea sa stiu care raspuns ti-a fost de ajutor ,binenteles dpdv al costurilor !
Si inca un mic sfat :daca vei ajunge la succesiune ,fii atent la pasivul mostenirii !





Ideea este ca e vorba și de un sat mai mic în cazul meu, asa ca nu prea ar fi mers cu minciuna la primărie...
Eram interesat dacă mai era o alta metoda de a obține acel certificat legal, ca sa nu ma mai rog de nimeni.

P.S.
mătușa respectiva are multe de ascuns, mai ales când este vorba de contul bunicilor din bancă...
Răspuns la discuția Duplicat certificat deces
Mulțumesc domnule, în sfârșit un răspuns bun =D>
Răspuns la discuția Duplicat certificat deces
Am înțeles....mulțumesc.
Răspuns la discuția Duplicat certificat deces
Ideea este ca in acest caz nu stiu ce ar trebui sa completez eu aici :

" Men?ionez faptul că vechiul certificat de deces a fost ???????..????
(FURAT, PIERDUT, DISTRUS )
în următoarele împrejurări??????????????????????????? "


E vb de Sora Mamei, iar bunicul e tatal mamei mele. Am un frate

Răspuns la discuția Duplicat certificat deces
Nu, si pe 20 octombrie se face un an de la deces.
Buna seara,

Am o întrebare va rog, cum pot intra in posesia unui duplicat al certificatului de deces referitor la bunicul meu, de la primărie?
Mama mea nu mai este în viata iar mătușa mea care are in acest moment acest certificat nu vrea sa mi-l dea născocind tot felul de minciuni.
Ideea este ca vreau sa intru in posesia lui pentru a îmi obține un certificat de calitate de moștenitor astfel încât sa pot verifica extrase bancare, si sa pot cere acte referitoare la casa si terenuri avute in proprietate de către bunicul meu pana la data decesului, mulțumesc.

P.S.
Dacă este nevoie de mai multe detalii va rog sa ma anunțați.
Am înțeles, mulțumesc mult pentru răspuns.
Buna seara,

Am o întrebare puțin mai ciudata zic eu...
Am participat la o înmormântare unde soțul decedat a fost îngropat "deasupra" soției care era deja îngropată în același mormânt, care a fost săpat adânc pentru a putea fi puse 2 sicrie unul deasupra celuilalt, separate totuși prin niște scânduri...
Vreau sa știu dacă este ilegal dezgroparea mormântului în termen de mai puțin de un an de la înmormântarea precedenta, pentru a îngropa o a doua persoana în același mormânt dar deasupra sicriului deja existent.
Știu ca poate părea ciudat cea ce am scris eu mai sus dar nu am mai văzut asa ceva și sunt chiar curios dacă este legal cele menționate, mulțumesc.