avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Activitate doinitta

Activitate doinitta

Am fost citata ca martora, nu stiu din ce motiv, nu stiu de cine, si cand am fost la arhiva sa vad despre ce este vorba m-i s-a spus ca eu ca martora nu am acces la dosar! In urma cu un an facusem o sesizare dar daca este vorba de acea sesizare si nu imi mai aduc aminte exact cum am scris in sesizare, voi fi considerata ca martor micinos? Instanta va tine cont de faptul ca a trecut un an de la acel eveniment? Iar atunci nu stiam ca voi fi citata ca martora! Nu mai retin exact cum au decurs evenimentele!
Sunt chemata ca martora ca sa descriu o intamplare dar care s-a petrecut cu aproximativ un an in urma. Nu stiam ca voi fi citata ca martora. Din pacate nu imi mai amintesc anumite amanunte. Daca la unele intrebari nu voi sti sa raspund, pot spune ca nu imi mai aduc aminte? Sau voi fi invinuita ca ascund unele lucruri sau ca mint? Stiu doar esentialul dar micile amanunte le-am uitat. Va multumesc pentru raspuns!!
Răspuns la discuția Drepturile martorilor
Va multumesc pentru raspuns. Unde pot depune adeverinta medicala, la registratura, la grefier sau la arhiva? Si daca scriu o declaratie, acasa , in ce loc trebuie depusa? Si cu cate zile inainte? Va multumesc.

Buna ziua. Ma numesc Doina, locuiesc in Bucuresti si am 35 de ani. Am fost chemata ca martora la un proces, insa imi este frica din cauza ca in sala ar putea fi persoane care sunt venite special de partea adversa ca sa ma vada . Pot solicita cumva protectie, sa vorbesc in alta sala unde nu se afla nimeni? Ma pot prezenta direct la proces, sau trebuie sa vorbesc inainte cu avocatul partii care o sustin?Si pot cere ca sa fiu pusa la detectorul de minciuni daca instanta nu imi acorda credibilitate? Iar daca data viitoare vin cu o alta marturie asemanatoare, se poate? Si o ultima intrebare, pot lipsi de la proces daca sunt bolnava si sunt sub tratament in care trebuie sa stau linistita la pat si fara sa intampin stari emotionale? Va multumesc mult si astept raspuns de la dumneavoastra!