avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate bonaparte

Activitate bonaparte

legea mamelor eroine 2016 este in curs de aprobare ?
multumesc mult
Răspuns la discuția Neplata dreptului salarial
si daca au deja pretul piesei pe factura , de exemplu : 5 euro / bucata ?
atunci imi poate cere mai mult de 5 euro pe bucata ?
Răspuns la discuția Neplata dreptului salarial
dar cine poate stabili valoarea imputatiei pentru rebuturi ? patronul sau se face vreo comisie independenta de firma ?
Răspuns la discuția Neplata dreptului salarial
si daca are " spate " ( relatii , pile ) in ministere , eu ce sanse as avea sa mai vad vreun ban de la el , chiar si cu tribunal si cu ITM ?

am auzit ca are rude printr-un minister .
buna ziua .
am si eu o intrebare : ce valoare mi se poate pune la plata unor piese rebut ? ce cuantum din pretul piesei ?
seful meu refuza sa imi dea salariul pe luna pe care am lucrat-o la el , zicand ca am piese rebut si trebuie sa mai aduc EU bani de acasa , desi eu nu mai lucrez la el .
buna ziua .
un prieten de al meu lucreaza in industria alimentara , in abator avicol .
el mi-a spus de o decizie de-a angajatorului cum ca fumatul este interzis in sediul abatorului , conform legislatiei europene privind siguranta alimentelor .
este vreo lege europeana care interzice fumatul in abatoare avicole ?
si daca firma respectiva " are pile la ITM " , atunci raman cu ochii in soare ????
am lucrat 4 ani la o firma ; acum am plecat de la ei , pana acum refuza sa imi plateasca drepturile salariale pe luna aprilie (bani , bonuri de masa , decontare transport ) .
ce pot face ?
buna ziua !
am fost angajat recent de o firma cu delegatie in alta tara straina .
partea straina nu i-a convenit de mine , partea romana m-a pus sa semnez o notificare privind incetarea contractului de munca in perioada de proba .
intreabrea mea este :
- perioada de proba nu este platita ?
- desi am lucrat in alta tara , eu am dreptul la diurna sau nu ?
- partea straina nu vrea sa imi recunoasca orele lucrate la ea ; ce pot face pentru a-mi putea recupera plata pe orele prestate la punctul de lucru delegat ?
eu am platit din banii mei transportul si mancarea pe zilele lucrate , imi pot recupera banii respectivi ?
Răspuns la discuția Somaj
dar a-ti semnat vreun contract de munca cu noua firma , care v-a preluat cu tot cu angajati ?
din ce a-ti scris dumneavoastra mai sus , firma care v-a preluat trebuia sa va faca contracte de munca individuale de munca la toti angajatii .
" Avand in vedere restrangerea activitatii firmei. In baza art. 65 alin 1 din Codul Muncii; in temeiul prevederilor Legii nr.31/1990 privind societatile comerciale si a prerogativelor stabilite prin actul constitutive al societatii, Decide: Art.1. Incepand cu data de 15.01.2015 inceteaza CIM al d-nei ...functia de vanzator in cadrul societatii, nr. contract.... cf art.65 alin.1 din Codul Muncii...." .
CODUL MUNCII
SECTIUNEA 4 - Concedierea pentru motive care nu ţin de persoana salariatului
Art. 65. [concedierea pentru motive obiective]
(1) Concedierea pentru motive care nu ţin de persoana salariatului reprezintă încetarea contractului individual de muncă determinată de desfiinţarea locului de muncă ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fără legătură cu persoana acestuia.
Ei ( firma ) , trebuia sa va acorde un preaviz de 20 de zile lucratoare , conform articolului 75 alin. 1 : " Art. 75. [preavizul de concediere]
(1) Persoanele concediate in temeiul art. 61 lit. c) si d), al art. 65 si 66 beneficiaza de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 20 de zile lucratoare. "
nu semnati nimic pana nu primiti cele 20 de zile de preaviz , in care va trebui sa munciti 4 ore si celelalte sa le acordati cautarii unui loc de munca nou .