Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Fumatul in industria alimentara
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Fumatul in industria alimentara

buna ziua .
un prieten de al meu lucreaza in industria alimentara , in abator avicol .
el mi-a spus de o decizie de-a angajatorului cum ca fumatul este interzis in sediul abatorului , conform legislatiei europene privind siguranta alimentelor .
este vreo lege europeana care interzice fumatul in abatoare avicole ?
Interzicerea fumatului in abator se poate face prin Regulamentul de ordine interioara al firmei, fiind permis numai in locurile special amenajate pentru fumat (stabilite prin RIO).
In conditiile in care propaganda in favoarea sanatatii cetateanului, prin campania antifumat declansata de catre Ministerul sanatatii este tot mai insistenta, este ceva normal ca fumatul sa fie interzis.
Legea nr. 349/ 06 iunie 2002 pentru prevenirea şi combaterea efectelor consumului produselor din tutun o gaiti aici: [ link extern ]
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca