avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 292 soluții astăzi
Forum Activitate Gaby98

Activitate Gaby98

Va multumesc. V-am urmat sfatul, instanta a admis cerea de indreptare eroare materiala in sensul mentionarii corecte a numelui aparatorului intimatelor, irevocabila si a respins cererile de completare hotarare si completare dispozitiv, irevocabila.
Daca as fi cumparat o pereche de pantofi si la prima ploaie as fi patit tragicomedia cu Dacia Logan II, as fi beneficiat de alt tratament in perioada de garantie, dupa 34 zile de la achizitia produsului, fara a mi se imputa eventuale neglijente in procedura de evacuare a lichidelor din...habitaclu.
Am achizitionat in data de 12.07.2013 o masina Dacia Logan II, in valoare de 10140 euro, cu o garantie de 5 ani acordata de producator, plata cash. In data de 26.o8.2013, intorcandu-ma de la Mamaia, in jurul orei 18, la trecerea prin statia de taxare de pe A2, m-a surprins o ploaie torentiala, care s-a repetat in mai multe reprize pana la sosirea acasa, in Gorj. Mi-a fost inundat portbagajul, compartimentul de depozitare a rotii de rezerva s-a umplut cu apa, care la fiecare franare cat de usoara, deversa pe podea pana la picioare pasager fata si sofer. Bancheta spate si spatarul banchetei s-au udat intens. Si astazi, 30.08.2013 cand am vizitat masina in service-ul dealerului auto, la ora 17, apa se scurgea din componentele masinii insirate la uscat. Cu aceasta ocazie mi s-a comunicat ca solutia agreata de producator si comunicata in scris service-ului, este inlocuirea mochetei portbagajului si uscarea si remontarea celorlalte componente afectate. Cauza care a generat totul este o greseala de montaj a unei garnituri de etansare, care mi-a si fost aratata, rupta fiind. Pe traseu nu am observat apa la picioare, avand montate covorase de cauciuc tip tavita. Traiesc un cosmar si suport o mare umilinta. Ce ma sfatuiti? Va multumesc.
Am o sentinta civila ramasa definitiva si irevocabila printr-o decizie a tribunalului prin care mi s-a respins recursul formulat de mine, datata 05.07.2012, care am investit-o cu formula executorie. Astazi am primit o citatie pentru finele lui martie, in calitate de intimat, in proces cu petentii si altii pentru recurs- pretentii lamurire disp. Se cere indreptarea, lamurirea si completarea dec. civ. nr...solicitand sa dispuna a)indreptarea erorii materiale cu privire la numele aparatorului b)completarea s.c. in sensul ca instanta sa se pronunte asupra capatului de cerere referitor la cheltuieli de judecata solicitate de intimate, potrivit unor chitante aflate la dosar c)lamurirea dispozitivului h.j., in sensul stabilirii obligatiilor de plata ce au ramas in sarcina intimatelor, prin scaderea cheltuielilor de judecata. Mi se solicita intampinare ca si obligatie. Este legal? Cum trebuie sa procedez? Va multumesc.