avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 112 soluții astăzi
Forum Activitate ionuthornea

Activitate ionuthornea

Răspuns la discuția am motiv de contestatie?
multumesc pentru sfaturi,acestea ma incurajeaza sa contest pv (am sincera senzatie ca a fost un abuz,pentru ca mi se pare just ca atunci cand cer proba agentului constatator ,sa mi se prezinte ,altfel trebuie sa il cred pe cuvant ca am incalcat regulamentul...)
din experienta voastra cat o sa dureze?la inceputul lui iunie plec din ro pt 4 luni...pot trimite si o cerere de judecare in lipsa a intregii spete?
multumesc,sunteti de un real ajutor...
m-a oprit un echipaj de politie la vre-o 10 k(impreuna cu alte 4 auto in mai putin de 2 minute),sustinand ca am depasit viteza regulamentara si am fost inregistrat cu o viteza de 77 km/h.am solicitat proba atunci cand politistul a venit dupa mai mult de 30 min ,citindu-mi procesul verbal in care era scris,ca am fost inregistrat cu un aparat radar montat pe un autoturism solenza cu nr de inmatriculare xx-xxx-xxxfara a -mi spune ce articol din codul rutier am in calca dar nici care imi este contaventia(puncte penalizare/amenda)
am urmatoarele intrebari: au obligatia de a prezenta proba in cazul depasirii regulamentare?
poate fi completat pv de un alt echipaj decat cel constatator(adica solenza,in cazul meu)?
au drepul de a ma retine atata timp (mentionez ca echipajul ce m-a oprit,la un moment dat a plecat in tromba incercand sa opreasca pe altcineva)?
dac am motive intemeiate de a contesta,unde trebuie sa o fac si ce trebui sa fac?eu sunt din Ialomita,iar evenimentul s-a produs in Giurgiu
multumesc#-o