avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... am motiv de contestatie?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

am motiv de contestatie?

m-a oprit un echipaj de politie la vre-o 10 k(impreuna cu alte 4 auto in mai putin de 2 minute),sustinand ca am depasit viteza regulamentara si am fost inregistrat cu o viteza de 77 km/h.am solicitat proba atunci cand politistul a venit dupa mai mult de 30 min ,citindu-mi procesul verbal in care era scris,ca am fost inregistrat cu un aparat radar montat pe un autoturism solenza cu nr de inmatriculare xx-xxx-xxxfara a -mi spune ce articol din codul rutier am in calca dar nici care imi este contaventia(puncte penalizare/amenda)
am urmatoarele intrebari: au obligatia de a prezenta proba in cazul depasirii regulamentare?
poate fi completat pv de un alt echipaj decat cel constatator(adica solenza,in cazul meu)?
au drepul de a ma retine atata timp (mentionez ca echipajul ce m-a oprit,la un moment dat a plecat in tromba incercand sa opreasca pe altcineva)?
dac am motive intemeiate de a contesta,unde trebuie sa o fac si ce trebui sa fac?eu sunt din Ialomita,iar evenimentul s-a produs in Giurgiu
multumesc#-o
Cel mai recent răspuns: ionuthornea , utilizator 19:16, 9 Mai 2010
la judecatorie in termen de 15 zile
Din punctul meu de vedere aveti motive. Experineta personala ma face sa va spun ca este o pierdere a timpului dumneavoastra. Urmaresc acest subiect sa vad si alte opinii, dar argumentate.
Puteti solicita proba foto in instanta. Veti contesta procesul-verbal de constatare, solicitind anularea acestuia, in termen de 15 zile de la comunicare, la judecatoria Giurgiu. Cererea o puteti trimite prin posta, in doua exemplare, cu confirmare de primire. Studiati si OG 2 /2001 privind contraventiile si Codul Rutier (OUG 195 ) si Regulamentul de aplicare (le gasiti pe toate pe internet), pentru a vedea ce alte motive de nulitate decat inexistenta acelei viteze, mai puteti gasi. Puteti avea surpriza sa constatati ca nu au iesit nr. de inmatriculare ale masinii dvs. in fotografia pe care o veti solicita in instanta(obligatoriu sa solicitati instantei comunicarea acestei probe, pt. ca politia sa fie obligata sa o trimita!) Ceea ce v-am indicat se bazeaza pe spete castigate. Indicati si eventualii martori aflati in masina si care pot confirma sustinerile dvs. (ca va deplasati cu viteza redusa etc.).
Ar fi bine sa aveti asistenta calificata. Ma puteti contacta. Succes!
plangerea contraventionala trebuie formulata si depusa la judecatoria in a carei raze teritoriale s-a savarsit pretinsa fapta contraventionala, in termen de 15 zile de la comunicarea procesului verbal de contraventie. Spre exemplu daca ati fost depistat in orasul Giurgiu, trebuie sa depuneti plangerea la Judecatoria Giurgiu. In cazul in care formulati aceasta plangere, in mod obligatoriu IPJ Giurgiu va comunica imaginile incriminatoare la dosarul instantei. Faptul ca ati fost oprit timp de 30 de minute... timp in care s-a intocmit procesul verbal de contraventie... nu constituie un abuz. La fel, nici faptul ca procesul verbal a fost intocmit de un alt agent constatator. Solicitati obligarea intimatei sa depuna atestatul de operator radar al agentului constatator si avizul metrologic al aparatului radar.
Daca apreciati netemeinica sanctiunea ,in termen de 15 zile de la comunicare ,
puteti formula contestatie la judecatoria responsabila locatiei unde a fost constatata
si consemnata contraventia,respectiv judecatoria Giurgiu
Ultima modificare: Sâmbătă, 8 Mai 2010
ynocentta, utilizator

Alte discuții în legătură

Proces verbal, sanctionare incalcare reguli circulatie predasgeorge predasgeorge Buna ziua.In urma cu 2 saptamani am fost oprit de un echipaj de politie pentru motivul sustinut de ei cum ca as fi depasit viteza legala cu 29 km/h pe ... (vezi toată discuția)
Contestatie amenda radar radu587 radu587 Buna, Am fost oprit in weekend de un echipaj al politiei pentru nerespectarea vitezei regulamentare. Mi s-a spus ca circulam cu 92 km/ora, eu cred ca ... (vezi toată discuția)
Contestare proces verbal politia rutiera ankka2006 ankka2006 Buna seara! Am nevoie de indrumare referitor la o contestatie proces verbal radar. Unde s-a petrecut incidentul : Localitatea Calugareni, judetul Giurgiu, ... (vezi toată discuția)