avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 737 soluții astăzi
Forum Activitate aio

Activitate aio

Multumesc frumos pt. raspuns.
Buna ziua.
Am urmatoarea problema: in perioada 2007-2010 am locuit in concubinaj cu prietenul meu, in garsoniera proprietate a acestuia.
Dupa 2010 m-am mutat inapoi la parinti, tatal meu suferind un atac cerebral, ramanand paralizat, a trebuit sa o ajut pe mama. O parte mare din lucrurile personale au ramas in casa prietenului meu, cu acceptul sau, noi continuam ne vedem zilnic si in week-end locuiesc la el.
Mama prietenului meu trece o data pe saptamana pe la el, ca si inainte, sub pretextul ca face curat,si imi muta mereu lucrurile, pe ale mele si pe ale lui. Acum a ajuns sa spuna ca nu folosesc nimanui lucrurile mele, devreme ce stau acolo; precizez ca ea nu este de acord cu relatia noastra. Imi este teama ca, intr-o buna zi, sa imi si arunce lucrurile.
Nici prietenul meu nu mai suporta situatia.
Intrebarea mea este: exista un temei legal prin care eu sa o constrang sa imi mai umble si sa imi mute lucrurile? Care este acesta? Macar sa o instiintez despre existenta unei legi. Sau, in caz mai grav, cui sa ma adresez, sectiei de politie (care sectie, de care apartin eu sau prietenul meu, eu neavand nicio dovada ca locuiesc acolo in week-end) sau in instanta?
Prietenul meu i-a spus mamei sale, in repetate randuri, sa nu mai faca asta si chiar sa nu mai vina la el, dar ea continua s-o faca, el neavand suficienti bani sa schimbe cu totul usa de la intrare.
Va multumesc anticipat pt. raspuns.
Buna ziua. Numele meu este Andreea Ionescu. Va rog frumos sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare: ce valabilitate are certificatul fiscal auto pe anul 2010, pentru un autoturism Dacia 1310, an de fabricatie 2004.
Va multumesc anticipat.
Buna ziua. detin un credit pentru nevoi personale la alpha bank. Este corect ca in scadentarul estimativ prezentat in draftul bancii sa fie toate ratel, in fiecare lunadin an egale? este, de asemenea, corect sa nu fie mentionate explicit serviciile solicitate de catre client pt care se plateste comision 1%? Se specifica, in paranteza, de exemplu ....
De asemenea detin un card de credit la Credit Europe Bank. Este corect sa platesc urmatoarele comisioane: cost utilizare mijloc de plata la ATM (Credit Europe Bank, alte bancidin Romania, alte banci din strainatate), utilizare mijloc de plata POS situat la ghiseul bancar Credit Europe Bank, la alte ghisee bancare ale altor banci din Romania, sau din strainatate, pt eliberare numerar in urgenta in strainatate, inlocuire card in strainatate la urgenta, raportare card pierdut sau furat.
Comisionul pt administrare cont curent este corect sa se perceapa?
Taxa pt initiere nejustificata refuz de plata la ATM/POS, furnizare informatii generale la cerere in strainatate, taxa pt cerere majorare limita de credit sunt corect a fi cerut in contract?
Sunt de asemenea corect percepute: dobanda retinuta la valoarea tranzactiilor comerciale, eliberare denumerar, valoare tranzactii comerciale in sistem de rate, in afara sistemului de rate, depasire limita de credit,penalizatoare, aplcata creantelor scoase din active?
Banca are dreptul sa retraga dreptul de a efectua trageri pentru alte motive justificative obiectiv, ce nu sunt prevazute in contract?
Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Contract prenuptial
Va multumesc frumos pt. raspunsuri. In acest caz, nu ma ... mai grabesc. Voi astepta sa intre in vigoare noul Cod Civil.
Buna ziua. In cazul in care voi decide sa ma casatoresc si doresc intocmirea unui contract prenuptial, as dori sa stiu ce valabilitate are acesta, in functie de legislatia din Romania, in acest moment. Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția mostenire
da, imobilul a fost dobandit in timpul casatoriei parintilor mei.
Discuție mostenire
buna ziua.
mama mea a murit de curand. casa parinteasca este pe numele tatalui meu. suntem 2 surori la parinti. tatal meu vrea sa vanda casa parinteasca. o poate face? eu ce drepturi am? va multumesc anticipat pt. raspunsurile dvs.
buna ziua. detin in prezent 5 rate la 4 banci, deoarece pana acum un an aveam un salariu det de 2400 lei. ramanand somera, datorita crizei, lucrez acum la stat, cu un salariu net de 611 lei, care se pare ca se va diminua cu 25%. m-au ajutat pana in prezent la plata ratelor la banca parintii mei, din pensiile lor. din nefericire, se vor diminua si pensiile lor si nu voi mai putea plati astfel nici o rata. ce sanse am sa pot amana ratele si sa scap basma curata, fara sa ne ia nici o banca casa, proprietatea personala a mamei mele, si masina, proprietatea mea. precizez ca am trimis CV-uri neincetat pt. a-mi gasi un loc de munca mai bine platit, dar nu m-a solicitat nimeni. ce pot sa fac, concret, in situatia data?
va multumesc anticipat pt raspuns.