avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters14496

Activitate ContSters14496

lupul905 a scris:

Solutia de a ne cobora la mintea lui si de a-i da apa la moara, nu este atat de buna. Principiul de a intoarce si celalalt obraz, din pacate nu are nimic de a face cu dreptul in general.Putin probabil sa nu aiba nici un bun, pentru ca undeva locuieste, isi pastreaza hartiile..etc.Asa ca instanta va avea ce supune executarii silite. Apoi cred ca din anul 1 de drept invatam ca amenzile/sumele dispuse de instante; neplatite se pot transforma usor in detentie. Eu unul o las balta, asemenea oameni au mai existat si unul deabea in 1995 a putut fi inchis pentru ca functionari publici asemeni dvs au ezitat in a-i trage la raspundere si au dat inapoi in fata actiunilor in instanta ale acestuia, precum si a amenintarilor lui. Doamna din Arad ar trebui sa reaminteasca instantei, chiar daca jurisprudenta nu e atat de importanta in Romania, despre Beniamin Jian, care a devenit o problema deabea dupa ce a ucis 5 oameni. Inainte insa recuzase zeci de magistrati, amenintase sute de functionari publici, etc. Dati search pe google si cautati acest caz, e foarte curios cum istoria are defectul de a se repeta:aceiasi oameni, aceleasi greseli, aceleasi fapte...Ca orice natiune mare putem spune ca avem criminalii pe care ii meritam, probabil ca ne meritam intru totul soarta daca nu actionam. Toate cele bune stimate domn. Aveti o logica buna si un bagaj de cunostinte foarte bogat, nu pot contesta asta, insa actiunile dvs ar lasa de dorit. Nu ma identific cu dvs. si nu as vrea sa fac parte dintr-un grup de oameni inactivi asemeni dvs. Acesta a fost ultimul meu punct legat de subiectul acesta.


Nu ne deranjeaza faptul ca vine des. In fond de aceea suntem acolo. Mie insa mi se pare ca are un comportament care evolueaza. Petentul se afla in litigiu si cu fosta sotie, situatia locativa este complicata din punct de vedere juridic, dar nu are nicio legatura, in acest moment, cu primaria. El insa este in faza in care cauta vinovati. Locuieste pe strada, sau cel putin asa afirma. Esti un om inteligent, are un anume dramatism in exprimare, dar este un om aflat intr-o situatie limita, iar boala sa nu il ajuta prea mult. Nimeni, niciodata, de cand vine in primarie, nu a facut vreo afirmatie legata de faptul ca ar avea vreo boala, el este cel ce a scos hartiile sa arate ca el este un om bolnav, un om aflat in pensie de boala, pe care statul nu vrea sa il ajute. Cand insa a afirmat ca va aduce capul fostei sotii si il va pune pe biroul colegei pe care a dat-o in judecata, sincer, m-am intrebat de ce ar fi acest om pana la urma capabil. Un crampei de discutie: "Nu va fie frica doamna, ca nu va dau in cap. Credeti ca eu nu stiu ca ajung in puscarie daca o fac?... Vad in ochii dumneavoastra, doamna, ca aveti un suflet bun...".
Daca am putea sa il ajutam, am face-o, sincer. Dar noi, simplii functionari de executie, nu avem cum.

...

Acest om are si o problema reala, nu doar o boala mintala. O problema reala, care, chiar daca nu este de competenta primariei, nu dispare prin minune. Iar disperarea sa creste, creste, creste.
Leonte Tudor a scris:

Daca e schizofrenic, atunci inseamna ca este un om bolnav, al carui discernamant este alterat. Asa ca, tratati-l ca pe un om bolnav, cu grija si deferenta necesare. In cariera mea am intalnit si eu perosnae de acest gen. Era o doamna ca reclama ca o deranjeaza diguzoarele politiei de pe stalpii instalati ... in fata ferestrei sale. La audienta i-am promis ca voi da ordin sa se taie firele de la difuzoare. A venit la urmatoarea audient, mi-a multumit ca au fost taiate firele dar era nemultumita ca au ramas stalpii. I-am promis ca voi ridica stalpii .... si tot asa pe parcursul a circa 2 ani, cu diverse subiecte de reclamat. Cum il rezolvam pe unul , deschidea un altul. La un moment dat incepuse sa revina la audienta destul de rar si am crezut ca boala este in remisie. Intamplarea face s-o revad in audienta la un alt sef care striga la ea - Cucoana, nu intelegi ca esti nebuna ? Evident, doamna nu intelegea iar seful mi s-a plans -- Nebuna asta m-a reclamat peste tot.... imi face zilele fripte. Pai cum sa nu-i faca zile fripte daca nu intelegea ca are in fata sa un om bolnav care trebuie tratat cu respect si potrivit bolii lui. Morala ? Vine de la sine.


Noi nu ne permitem sa il facem pe om nebun. Iar boala sa cum sa intre in remisie cand sta in strada?
lupul905 a scris:

Pai eu as vedea niste variante de rezolvari foarte simple. In primul rand daca prolifereaza amenintari asupra functionarilor publici care isi fac treaba, iar sefii lor nu iau nici o masura de protectie a lor; acestia se pot adresa parchetului de pe langa judecatoria unde este arondata primaria respectiva pentru constatarea intrunirii elementelor constitutive ale infractiunii de amenintare art 193 cod penal. Iar daca acesta prin plangerile sale atinge sfera elementelor constitutive ale articolului 259 cod penal putem vorbi despre infractiunea de denunt calomnios. Jurisprudenta ne prezinta o recenta condamnarea la 5 ani de detentie pentru o babuta din turnu severin care avea cam aceleasi indeletniciri.
Nu in ultimul rand se poate actiona in instanta pe linie directa reclamand hartuirile dese si solicitarile lipsite de fundament cerand o constatare a sanatatii psihice a acestuia pentru un viitor ordin de restrictie a lui.
Totusi acei sefi din acea primarie trebuie sa intervina ei insisi pentru crearea unui climat propice de lucru, deci totul ar trebui sa inceapa de la ei. Lipsa lor de actiune, ca sa nu vorbim despre incompetenta ne poate duce cu gandul la neindeplinirea atributiilor functionale sau chiar la neglijenta in serviciu. Nu uitati de actiunile lui Jian Beniamin care tot asa au inceput...
Toate cele bune.



Multumesc mult. Cetateanul are acte care atesta faptul ca ar fi schizofrenic, nu o data ni le-a fluturat pe la ochi. Cred ca de aceea e si pensionar de boala, el fiind relativ tanar.
Leonte Tudor a scris:

Functionarii nu pot fi subiecte ale unui proces de drept contecios administrativ, chiar daca o fac pe ”nebunii”. Actiunea in contenciosul administrativ are ca obiect actul administrativ emis de autoritatea publica in care lucreaza functionarul ... care isi exercita functia in mod defectuos. Functionarul raspunde disciplinar, material sau penal, dupa caz, insa nu poate fi chemat in judecata intr-un proces de contencios administrativ. Nu are calitate procesuala pasiva/. Nu el este emitentul actului administrativ. El este doar . scribul.


Domnul respectiv nu are studii juridice si nici nu i-a scris cineva acea - nu stiu nici cum sa o numesc - actiune depusa la instanta de Contencios Administrativ. Dar el, pe acea hartie scrisa de mana, a trecut numele colegei si nu si Intitutia pe care o reprezinta aceasta.
Leonte Tudor a scris:

Functionarii nu pot fi subiecte ale unui proces de drept contecios administrativ, chiar daca o fac pe ”nebunii”. Actiunea in contenciosul administrativ are ca obiect actul administrativ emis de autoritatea publica in care lucreaza functionarul ... care isi exercita functia in mod defectuos. Functionarul raspunde disciplinar, material sau penal, dupa caz, insa nu poate fi chemat in judecata intr-un proces de contencios administrativ. Nu are calitate procesuala pasiva/. Nu el este emitentul actului administrativ. El este doar . scribul.


Va multumesc mult pentru ajutor si pentru bunavointa!:">
Leonte Tudor a scris:

Dat in judecata.... Inteleg din sintagama asta ca e vorba de o plangere penala. Daca plangerea penala este neintemeiata si a fost facuta cu rea-credinta, atunci fapta individilui intruneste elementele constitutive ale infractiunii de denuntare calomnioasa, caz in care se poate face plangere la Parchet.
Daca va fi condamnat pentru denuntare calomnioasa, va pierde beneficiul eliberarii conditionate si va trebui sa execute si restul de pedeapsa.=D>


In cazul instantei de Contencios Administrativ nu se poate depune la Parchet plangere pentru denuntare calomnioasa, nu?.. Faptul ca o acuza pe colega ca nu si-a indeplinit indatoririle de serviciu cand nu este asa, poate fi denuntare calomnioasa?... Nu prea... Nu are el habar de legea contenciosului administrativ, dar cred ca cineva l-a sfatuit sa depuna la instanta de contencios acea .... nici nu stiu cum sa o numesc, foaie volanta, scrisa de mana, prin care jignea primarul, colega...
filozoful a scris:

Teoretic cetateanul,mai ales in ziua de audiente poate depune petitii.Daca petitiile au acelasi obiect se strang toate le un loc.Problema e ca dumnealui are un comportament necivilizat,caz in care politistul local care este de serviciu pe hol ii poate da amenda.Si cum deschide gura cu injurii ,ii mai da o amenda,pana cand se potoleste singur.Doamna de la registratura ,sa-i vorbeasca frumos,calm,pentru a nu-i da ocazia de a o reclama,sa-i inregistreze la om petitia ca asta e slujba ei,pana la urma.Iar pimarul trebuie sa-l primeasca,in orele de audienta ori de cate ori doreste sufletul cetateanului,daca il injura pe primar,inca o amenda,pana la urma primarul este ales de popor nu are decat sa-l deserveasca,doar vine campania electorala.:D:OX-(



Colegele de la registratura se comporta foarte frumos cu el. Are zeci de petitii, a o multime a primit si raspunsuri, desi aveau acelasi obiect si era suficient, conform legii, unul singur. Omul ar cam vrea sa o omoare pe fosta nevasta, dar gandul ca va ajunge in inchisoare, din nou, il opreste. Eu ma intreb cum e treaba cu eliberarea lui conditionata. Daca e eliberat conditionat, nu ar trebui sa se comporte civilizat si sa nu hartuiasca alti oameni, indiferent cine sunt acei oameni? Problema nu e ca vine des, se comporta urat si depune petitii ci ca deja a dat in judecata cateva colege care chiar nu i-au facut nimic. Sunt sigura ca nu va avea castig de cauza, dar e totusi, cam mult.
Leonte Tudor a scris:

Ce inseamna "a inceput sa-i dea in judecata"? De asta am intrebat daca sunt petitii sau plangeri penale/.


Plangeri penale nu sunt, pentru ca toata lumea se comporta civilizat cu el. El reclama faptul ca nu mai este primit din nou in audienta la primar, la instanta de Contencios Administrativ. Dar nu reclama institutia, ci persoana care face inscrieri in audienta. Dar, asa cum precizam, petentul a mai fost in audienta la primar, pentru aceeasi problema.
ioanaarad a scris:

Leonte Tudor a scris:

Sunt petitii, pur si simplu, sau plangeri penale ?


Cetateanul a depus petitii la care a primit raspuns. A fost si in audienta la primar unde a primit din nou raspuns. Acum mai doreste inca o audienta la primar, cu acelasi obiect. Si asa a inceput sa dea in judecata functionarii din primariei. Pe cei de la Registratura ca nu ii place lui cum se uita, pe cea care face inscrieri pentru ca nu il mai inscrie in audienta la primar, pentru aceeasi problema, la care a primit nu un raspuns ci o armata de raspunsuri. Actiunile sale sunt depuse atat la Tribunal, in Contencios Administrativ, cat si la Judecatorie, pe civil.

Vine aproape zilnic, amenintand inclusiv ca aduce capul fostei sotii si il pune pe biroul colegei care face inscrieri. Pana la violenta este doar un pas.
goe_07 a scris:

ioanaarad a scris:

Zilnic intra in institutie si jigneste functionarii. Cum poate fi restrictionat accesul sau in institutie?


Fiind cunoscut caracterul agresiv ,personalul de paza nu poate intervenii si eventual impune un mod decent de solutionare a problemelor cu care se adreseaza institutiei ?


In ziua de inscrieri in audiente accesul sau in institutie nu este ingradit. Iar la Relatii cu Publicul merge cand vrea el.