avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Activitate Axel79

Activitate Axel79

Răspuns la discuția Asigurare locuinta
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri!

In luna August 2010 am fost inundat de catre un vecin, i-am spus ca nu am pretentii de la el intrucat am asigurare. Am fost despagubit corespunzator de catre firma de asigurari in luna Decembrie 2010, insa #-o in urma cu o saptamana (Feb 2011) vecinul meu a primit de la societatea de asigurari o somatie de plata, din care citez:

"Va aducem la cunostinta ca in urma inundatiei produse in data ........asiguratului nostrum Dl. ........ domiciliat in……….., figurati in evidentele contabile ale societatii noastre cu un debit de ........... lei.
Deoarece dl .......... avea incheiata polita de asigurare a locuintei ..... ......... ....societatea noastra a regularizat dauna pe care dvs ati produs-o, urmand ca dvs sa suportati contravaloarea daunei provocate asiguratului nostru.
Soc de Asigurari SA, la data achitarii contravalorii daunei, se subroga in drepturile asiguratului, sau, motiv pentru care va punem in vedere ca in termen de 10 zile calendaristice de al primirea prezentei sa va prezentati la sediul agentiei ................................... in vederea achitarii debitului de ............... lei.
Prezenta constituie si convocare la conciliere directa prevazuta de art. 720 ind. ! Cod procedura civila pentru data de ........................, ora ......., la sediul societatii noastre din ..........................., in vederea solutionarii litigiului pe cale amiabila.
In cazul in care nu ne contactati in termenul sus-mentionat, suntem nevoiti sa va actionam in judecata, situatie in care, pe langa contravaloarea debitului, veti suporta cheltuielile de judecata, la care se adauga actualizarea la indicele de inflatie precum si dobanda legala."


Are vreo sansa sa scape de plata sumei respective? Este o situatie neplacuta, au venituri destul de mici, si aceasta practica strica bunele relatii de vecinatate.

In luna August 2010 am fost inundat de catre un vecin, i-am spus ca nu am pretentii de la el intrucat am asigurare. Am fost despagubit corespunzator de catre firma de asigurari in luna Decembrie 2010, insa #-o in urma cu o saptamana (Feb 2011) vecinul meu a primit de la societatea de asigurari o somatie de plata, din care citez:

"Va aducem la cunostinta ca in urma inundatiei produse in data ........asiguratului nostrum Dl. ........ domiciliat in……….., figurati in evidentele contabile ale societatii noastre cu un debit de ........... lei.
Deoarece dl, .........V. avea incheiata polita de asigurare a locuintei ..................societatea noastra a regularizat dauna pe care dvs ati produs-o, urmand ca dvs sa suportati contravaloarea daunei provocate asiguratului nostru.
Soc de Asigurari SA, la data achitarii contravalorii daunei, se subroga in drepturile asiguratului, sau, motiv pentru care va punem in vedere ca in termen de 10 zile calendaristice de al primirea prezentei sa va prezentati la sediul agentiei ................................... in vederea achitarii debitului de ............... lei.
Prezenta constituie si convocare la conciliere directa prevazuta de art. 720 ind. ! Cod procedura civila pentru data de ........................, ora ......., la sediul societatii noastre din ..........................., in vederea solutionarii litigiului pe cale amiabila.
In cazul in care nu ne contactati in termenul sus-mentionat, suntem nevoiti sa va actionam in judecata, situatie in care, pe langa contravaloarea debitului, veti suporta cheltuielile de judecata, la care se adauga actualizarea la indicele de inflatie precum si dobanda legala.


Are vreo sansa sa scape de plata sumei respective? Este o situatie neplacuta, au venituri destul de mici, si aceasta practica strica bunele elatii de vecinatate.
Multumesc! Asa am interpretat si eu, dar aveam nevoie de inca o opinie :)
care este cota de TVA in acest caz, avand in vedere ca este vorba de perioade diferite, respectiv 2009 (tva 19%) si 2010 (dupa intratrea in vigoare a noilor prevederi de aplicare a tva- 24%)?
Am o nelamurire in legatura cu prevederile acestui articol:

Art. 134: (1) Faptul generator intervine la data livrarii bunurilor sau la data prestarii serviciilor, cu exceptiile prevazute in prezentul capitol.
.............
(7) Prestarile de servicii care determina decontari sau plati succesive, cum sunt serviciile de constructii-montaj, consultanta, cercetare, expertiza si alte servicii similare, sunt considerate efectuate la data la care sunt emise situatii de lucrari, rapoarte de lucru, alte documente similare pe baza carora se stabilesc serviciile efectuate sau, dupa caz, in functie de prevederile contractuale, la data acceptarii acestora de catre beneficiari. Totusi, perioada de decontare nu poate depasi un an.
Totusi, ce se intampla daca perioada de decontare a depasit un an? #-o