avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Activitate tartoru2004

Activitate tartoru2004


Buna ziua,
Imi puteti spune care sunt taxele pentru infintarea unui srl( valoarea lor).

Va multumesc

Astazi am fost oprit de un echipaj de politie(siguranta si incredere), domnii nu sau prezentat nu sau legitimat, mi-au spus doar ca am facut un viraj pe linie dubla continua( marcaj neexistent, semn de circulatie nu), mi-au cer actele nu le-am dat, am dat datele din buletin si am fost verificat, mi-a zis ca imi ia permisul pe 60 de zile ca imi da si amenda, sa astept comunicarea acasa si sa ma duc sa predau permisul, nu mi sa dat si nu am semnat si nici nu au facut nici un proces vb nimic, asta a fost tot dupa care mi-au dat talonul masini si au plecat, este posibil sa-mi fi retinut permisul, cum pot afla, pt ca dc da, treb sa fac contestatie, dc astept comunicarea nu este bine pt ca eu am resedinta in alta parte si nu o sa intru in posesia comunicarii niciodata, ce ma sfatuiti sa fac.

Va multumesc

Buna ziua,

Se pedepseste tentativa de inselaciune, in codul penal la art 215 nu am gasit ca tentativa sa fie pedepsita, si cat te pot retine politistii la o sectie de politie pentru a-ti lua o declaratie, eu am fost tinut 4 ore ca aveau ei alte treburi?

Va multumesc

Buna ziua,

Exista vreo diferenta sau diferente majore intre noul si vechiul cod civil in cazul divorturilor?

Va multumesc.

Buna ziua,

Am o matusa care este maritata de 4 ani, acum s-a hotarat sa bage divort pentru ca, numai suporta scandalurile, certurile si amenintarile de acasa, impreuna cu sotul ei au un copil de 4 ani, ca bunuri comune dobandite in timpul casatoriei ar fi un apartament in care stau acum. Pentru ca numai suporta certurile de acasa s-a hotarat sa ia copilul si sa-si inchirieze un apartament in care sa se mute, intre timp sa introduca cererea de divort, iar pana la definitivarea divortului sa locuiasca impreuna cu copilul in apartamentul inchiriat, vreau sa mai precizez ca adresa ei de domiciliu, cea din cartea de identitate este la mama sotului ei, tot la mama sotului ei avand si sotul ei adresa de domiciliu, la apartamentul dobandit in timpul casatoriei ambii au viza de flotant.
Ar dorii sa stie, daca va lua copilul si se va muta va avea de suferit cand se va decide custodia copilului, este bine sa faca asa, numai suporta certurile si amenintarile, ce sanse credeti ca are sa piarda custodia copilului dupa divort, ea este angajata, salariul ei este mai mic ca al sotului, dar parintii vor da declaratie ca o sustin financiar, are sanse sa obtina cel putin custodie comuna, in cazul de fata unde se va face ancheta sociala daca ambii soti au domiciluil din C.I la mama sotului si vize de flotant in apartamentul dobandit in timpul casatoriei, daca se va muta cu copilul intr-un apartament inchiriat acolo se va face ancheta sociala, ii va fi de ajutor sa aibe pe numele ei contractul de inchiriere al apartamentului, este de preferat sa-si schimbe domiciliul din C.I, noul cod civil aduce ceva nou care sa usureze cererile de divort?
Daca puteti sa o ajutati si cu alte sfaturi va sunt recunoscator.

Va multumesc.

Buna ziua,

Am o societate comerciala impotriva careia a fost deschisa procedura de insolventa si faliment, cererea a fost depusa de catre asociatul meu, tot asociatul meu a depus si o plangere impotriva mea la SIF ( art 272/ legea 31.1990), cei de acolo au dispus o expertiva pe actele contabile, as vrea sa va intreb au voie cei de la SIF sa dispuna expertiza daca a fost dechisa procedura de insolventa si faliment, si in alt dosar garada financiara a sesizat tot SIF sa faca unele verificari cu privire la anumite facturi inregistrate la aceeasi societate intrata in procedura de insolventa si faliment, am fost la SIF am fost intrebat daca sunt de acord cu expertiza, am zis ca da, am dat si o declaratie in care am zis ca sunt de acord cu expertiza si ca o voi plati, dar acum cand am vazut ca o expertiza costa cam 1000 de euro, o sa fiu in continuare de acord cu expertiza dar nu vreau sa o platesc, ce pot face in acesta situatie?

Va multumesc.
Discuție Dosar penal

Buna ziua,

In prezent, am calitatea de invinuit intr-un dosar in care sunt cercetat pentru ca as fi folosit banii unei societati la care sunt si administrator unic si asociat 50% in scopuri personale ( art 272, legea 31/1990), plangerea a fost facuta de asociatul meu care are diferenta de 50% din firma, ne-am certat, au aparut discutii si asa s-a ajuns aici. Am fost chemat la SIF, am dat o declaratie si mi-au cerut sa prezint toate actele contabile, le-am dus pe toate, mi-au spus ca vor face expertiva pe ele si saptamana viitoare o sa fiu chemat si eu si asociatul meu de fata cu inspectorul si expertul ales de el.
Cea ce as vrea sa stiu, in ultima conversatie avuta cu insp care se ocupa de dosar, acesta mi-a spus ca din punctul lui de vedere multe cheltuieli nu se justifica si ca el va scoate multe facturi din dosarele contabile, as vrea sa stiu, au dreptul sa faca asta, in baza carei legi le pot anula, ce se intampla cu facturile scoase le pot lua eu pentru ca sunt cheltuieli justificate dar cauta nod in papura, daca se va pierde ceva, eu cum mai justifica balanta de verificare. Domnii de la SIF au fost foarte iritati si cand am refuzat sa predau contabilitatae daca nu specificam pe procesul vb numarul de file din dosare.

Va multumesc,
Buna ziua,

La un SRL in care sunt asociat cu o persoana juridica, asociatul a cerut deschiderea procedurii generale de insolventa, s-a admis cererea lui, acum eu vreau sa fac recurs am drept in 7 zile de la comunicare, problema mea este, ca nu voi putea sti cand s-a comunicat sentinta, pentru ca aceasta va fi trimisa la sediul social al societatii acolo unde isi are si sediul asociatul meu persoana juridica, care nu imi va da sentinta si care nu imi va spune cand a venit.
Pot sa declar recurs inainte sa primesc sentinta si sa nu mentionez in recurs ce sentinta atac, sau cum pot rezolva problema, o pot lua de la tribunal (de unde de la tribunal)?

Va multumesc

Buna ziua,

In cat timp se judeca o cerere de preschimbare termen, de cand a fost primita de instanta?

Va multumesc
Buna ziua,

Am depus o cerere de dizolvare societate, dar am primit termen la jumatatea anului viitor, vreau sa depun o cerere de preschimbare termen, si va rog daca se poate sa ma lamuriti unde trebuie sa depun aceasta cerere, la sectia unde am inregistrat si cererea de dizolvare, si daca trebuie sa platesc vreo taxa judiciara.

Va multumesc