avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Activitate aurel1234

Activitate aurel1234

Răspuns la discuția Prescriptie datorie catre stat
Suma pe care o datorati se prescria numai daca in aceasta perioada nu erati bagarta in seama de Finate. Fiscul are obligatia ca la 3 luni sa genereze niste dobanzi si penalitati la debitul existent si automat trimite catre debitor o somatie si un titlu executoriu. Daca in toti acesti ani nu ati primit nimic mai exista o modalitate a fiscului de a va publica somatia pe site-ul ANAF chiar daca nimeni nu urmareste aceast "sait". Prin aceasta modalitate Fiscul este acoperit si prescrierea este intrerupta. Mai sunt unele cazuri cand un functionar care raspunde de societatea respectiva a achitat din proprie initiativa 1 leu pentru ca prescrierea sa se intrerupa. In concluzie mergeti la finante si achitati debitul aferent perioadei respective iar dobanzile si penalitatile le platiti esalonat ca nu mai cresc daca achitati acel debit de 2271 lei.
In anul 2013 luna 10 am achizitionat marfa de la un furnizor pe care nu am platit-o nici pana in prezent. Si unitatea mea si furnizorul suntem cu tva la incasare. Cand devine TVA exigibila la acea factura? Dupa 90 de zile de la data emiterii facturii sau in momentul platii facturii, tinand cont de modificarile aduse la codul fiscal cu ianuarie 2014.
sunt proprietar de 8 ani
m-ar interesa si un cap de tabel cu ce trebuie sa contina pentru a-l putea semna ceilalti locatari care sunt de acord
M-am referit sa-l pot trece pe numele meu. Sa merg la primarie si sa ma treaca cu inca o camera.
Buna seara. As vrea sa achizitionez uscatorul de pe scara blocului de la etajul 4 unde locuiesc
Am inteles ca trebuie sa fie toti locatarii blocului de acord. Acest aspect cred ca-l rezolv.
Va rog frumos sa-mi spuneti si mie ce trebuie sa contina tabelul pe care il semneaza locatarii ca sunt de acord si ce pot sa fac daca locatarii de la doua apartamente sunt plecati in Spania de aproape 10 ani.
Pentru acest uscator vreau sa-mi iau angajamentul ca in 2 luni o sa renovez scara blocului .
Ce trebuie sa fac sa nu dau gres?
VA multumesc si astept raspuns urgent.#-o#-o#-o#-o