Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Prescriptie datorie catre stat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Prescriptie datorie catre stat

cum se procedeaza cu un sold datorat la buget de stat de 9 ani in urma si neachitat ,dar la care curg in continuare accesorii aferente , in conditiile in care societatea comerciala nu mai are activitate si nu mai poate plati. La o suma de 2271 lei datorat , soldul total datorat a a juns la 10079 lei .
Termenul de prescriptie fiind de 5 ani , nu ar fi trebuit sa fie anulata suma ?
Cum se procedeaza in acest caz ? :(
Atentie ,daca in intervalul mentionat nu au fost emise somatii/notificari,care intrerup si reiau un nou termen de prescriptie
Suma pe care o datorati se prescria numai daca in aceasta perioada nu erati bagarta in seama de Finate. Fiscul are obligatia ca la 3 luni sa genereze niste dobanzi si penalitati la debitul existent si automat trimite catre debitor o somatie si un titlu executoriu. Daca in toti acesti ani nu ati primit nimic mai exista o modalitate a fiscului de a va publica somatia pe site-ul ANAF chiar daca nimeni nu urmareste aceast "sait". Prin aceasta modalitate Fiscul este acoperit si prescrierea este intrerupta. Mai sunt unele cazuri cand un functionar care raspunde de societatea respectiva a achitat din proprie initiativa 1 leu pentru ca prescrierea sa se intrerupa. In concluzie mergeti la finante si achitati debitul aferent perioadei respective iar dobanzile si penalitatile le platiti esalonat ca nu mai cresc daca achitati acel debit de 2271 lei.