avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 580 soluții astăzi
Forum Activitate ddg2008

Activitate ddg2008

Buna ziua,
Va rog să mă ajutați cu un sfat legat de un posibil abuz din partea patronului meu.
Ca majoritatea românilor disperați după un loc de muncă, în urmă cu 10 luni am acceptat să lucrez pentru o mare firmă semnând un CIM în care figuram cu 4 ore pe zi 21 zile pe lună și un salariu de 360 ron (functia ocupată de mine fiind una de conducere) la numai câteva zile de la semnarea CIM mi s-a aruncat efectiv în față un act adițional prin care mă obligam să plătesc cursuri de formare etc. de trei ori în cazul în care întrerupeam activitatea la ei înainte de 5 ani, spunându-mi atunci că refuzul semnăturii este echivalent cu concedierea, drept urmare l-am semnat. Pe parcursul acestor luni am fost la două prezentări cu durată totală de patru zile fără a mă alege cu vreun certificat de calificare sau măcar de prezentare. De nevoie am suportat limbajul violent și miile de responsabilități inclusiv programul de lucru de 12 ore pe zi plus sâmbăta. În momentul în care am solicitat schimbarea CIM cu 8 ore a început hărțuirea zilnică până am ajuns să-mi prezint demisia nu înainte de a primi amenințările de rigoare inclusiv la adresa familiei. Când am prezentat demisia mi s-a comunicat că pot uita de preaviz și că pot să plec de atunci lucru care l-am și făcut. După numai două zile de la demisie m-am trezit acasă cu o somație de plată pentru formare în valoare de 10 000 ron conform actului adițional. Mie îmi pare o mare tâmpenie din moment ce m-a dat afară pe ușă și nu m-a mai primit la lucru în perioada de preaviz. Pot considera asta un acord al părților sau doar demisia mea se pune? E legală somația de plată?