avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Activitate emanuelaasandei

Activitate emanuelaasandei

Buna ziua! Am o cunostinta care mi-a cerut sfatul si nu stiu ce sa ii raspund, de aceea sper ca cineva dintre dvs poate sa ma lamureasca in acest caz. Persoana in cauza a contractat un credit de 10.000 de lei de la o banca xxxxx. A platit ratele la zi timp un an de zile, dupa care a intrat in imposibilitatea de plata. Dupa 3 luni daca nu am inteles gresit , banca l-a notificat ca a reziliat contractul si ca ar trebui sa restituie 9.100 lei. Deci dupa 12 luni de rate platite , mai avea 9.100.lei. Enervat ca nu i s-a dat posibilitatea sa plateasca , fie si cu penalitati, nu a mai platit deloc timp de un an. Dupa care a inceput sa primeasca notificari de la kruk precum ca au cumparat dreptul de a recupera debitul si in consecinta ar trebui sa achite 36.000 pentru creditul de 9.100 lei. Aceasta persoana nu are nici un bun pe numele ei, decat o masina , care nu ajunge decat la 3000 de euro poate ,. Intrebarea este ? Care este suma obligatorie pe care ar trebui sa o plateasca ? Cei 9.100 ramasi la banca? Poate kruk-ul sa mareasca suma atat de mult? Sau daca diferenta de la 9.100 la 36.000 reprezinta penalitati calculate de banca, este obligat sa plateasca toata suma aceasta, atata timp cat banca i-a spus ca a reziliat contractul la 90 de zile de neplata? Poate banca sa mai puna penalitati la un contract deja reziliat? Ori exista posibilitatea ca aceasta sa nu fi reziliat contractul si sa fi pus penalitati timp de un an de zile, desi il anuntase ca au reziliat contractul? Poate declara falimentul personal, avand in vedere ca legea intra in vigoare abia in 26 decembrie, (deci trebuind sa mai astepte 5 luni ) si mai ales in situatia in care a fost cedat dreptul de recuperare a debitului, acestei firme de recuperari? Care ar fi pasii de urmat pentru rezolvarea acestei situatii? Orice informatie e bine-venita ,,,,va multumesc aniticipat !
Răspuns la discuția Salariu Avocat
Buna ziua! indraznesc si eu cu o intrebare pentru cine imi poate rapunde. Care este salariul unui avocat stagiar? Macar cu aproximatie.....
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
Buna seara tuturor ! Ma poate ajuta si pe mine cineva cu subiectele de anul acesta de la admiterea in barou? Adresa mea de mail este
emanuelaasandei@yahoo.com
Va multumesc anticipat!
Bafta tuturor! ,,,,celor ce au reusit anul acesta si celor care vor mai avea de invatat la fel ca mine !
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
Felicitari draguta! Se pare ca acum o sa incepi sa culegi roadele, e inca o dovada ca cine munceste , ajunge acolo unde isi doreste. Sper sa ne bucuram si noi restul....anul viitor.Te rog , trimite-mi si mie sintezele emanuelaasandei@yahoo.com ........si sper sa nu te superi daca o sa te mai intrebam cate ceva,,,,,,asa mai primim si noi sfaturi,,,,de la cei carora dorim sa le calcam pe urme.
Discuție Care-i solutia?
Buna ziua! In luna iulie 2008, atat eu cat si mama mea am dorit sa facem cate un credit la o IFN, sunand la un numar de tel gasit pe un afis , in care se spunea ca se pot face imprumuturi atat pt bani cat si pt bunuri. S-a prezentat o anumita doamna care in vreo 2 zile dupa ce am vorbit la tel, s-a recomandat, lucrase in aorasul nostru multi ani pe timpul lui Ceausescu si dupa, a dat o groaza de detalii, despre familia ei....o femeie sa o legi la rana. In acea perioada avea carte de identitate provizorie,,,,ne erau necesari banii pt a face actele pe apt, Am vorbit cu o prietena am , facut CI pe adresa ei, am intocmit actele, pe care le-am dat respectivei doamne, spre sf lunii august 2008, a venit si i-a adus mamei sa semneze actele , care compuneau dosarul spre a fi trimis la Bucuresti spre aprobare. Ulterior i-a spus mamei mele ca nu i-au acordat imprumutul. La inceputul lui sept 2008, m-a sunat si mi-a spus ca dosarul meu a fost aprobat dar ca mai trebuia sa mai semnez ceva. Mi-a dat 2150 lei , 250 fiind comisionul dansei, si un desfasurator.Tot in cursul lunii sept mama a inceput sa primeasca mesaje de la IFN respectiva , ca are o rata restanta, Cand am incercat sa iau legatura cu dna in cauza, a spus ca e de bine ca , e posibil sa ii fi aprobat pana la urma, dar se informeaza ea si ne anunta. A inchis repede si nu a mai fost de gasit, Am aflat ulterior ca a plecat din tara, ca era un fel de mandatar al persoanei de contact de la IFN respectiva , insa nu avea nici un act oficial facut cu ea, deci legal,,,,ea nu e implicata in nimic. Mama mea s-a deplasat la sediul regional al IFN si a aflat acolo ca ar fi luat de fapt materiale , in rate de la nu stiu ce SC,( gresie parchet si altele), si ca ar fi fost transportate la domiciliu, si chiar si montate ,,,la adresa pe care, o aveam in CI, adica la prietena mea.Insa mamei mele , dansa ii spusese ca i-a fost respins dosarul. In actele care i-au fost prezentate la IFN era semnatura mamei, actele pe care le semnase ca sa intocmeasca dosarul , erau de fapt , acte prin care mama ar fi semnat primirea materialelor, contractul de imprumut prin ifn pt a achita materialele.Mama nu a primit nici bani,,,pt ca sta voia , , si nici materiale,,,pt ca oricum nu ceruse asa ceva. Tot acolo a aflat ca si actele mele ,,,erau tot pt imprumut pt a achita materiale asemanatoare,,,gresie, faianta, contract despre care eu stiam ca este pt bani si din care eu nu am primit decat desfasuratorul, cu ratele de achitat. Eu imi achit ratele , deoarece am primit, banii, desi, am descoperit, contractul a fi sod t facut altfel. Insa nu vad de ce ar trebui sa plateasca mama. Tot in momentul cand s-a deplasat la acea IFN a aflat ca luase o teapa , ca mai erau la momentul respectiv, alte 40 de persoane inselate astfel, si i s-a spus nici sa nu plateasca ,,,caci IFN isi va scoate banii de la asigurari , iar asigurarile vor chema in judecata , persoana care a intocmit documentatiam si atunci , toti cei inselati vor fi chemati ca martori, Intre timp mama a depus plangere la parchet in ceea ce o priveste pe administratora SC de la care se presupune ca ,mama ar fi luat materiale in rate., insa jici pana astazi nu a p;rimit nici un raspuns. la plangerea facuta impotriva persoanei care ne-a intocmit dosarul, raspunsul a sunat cam asa: IFN nu avea nici un contract cu pers in cauza deci acesta nu figura ca avand vreo legatura cu IFN, deci ori am mintit , ori nu putem proba ce spunem ,,,,caci ,angajata IFN, a carei semnatura se afla pe documente nu recunoaste nimic, iar intermediara a plecat din tara.Din ianuarie 2010 mamei mele a inceput sa i se retina cate 50 lei din pensie, a cerut informatii, la casa de pensii, insa de acolo i s-a spus ca i s-a retinut pt ca ar avea o datorie la IFN in cauza, Prin luna martie 2010 a primit si o hatarare de la judecatorie in care se spune, ca din noiembrie 2009 s-a decis a i se pune poprire pe pensie pt debitul la IFN in cauza.Mama mea nu a fost citata, si nu iteleg de ce i s-a pus poprire pe pensie atata timp cat de la IFN i se spusese in mai 2009 sa ju ma plateasca ,,,deoarece nu este singura inselata, si ca se va rezolva prin asigurari ,,,si ca va fi chemata ca martor. Intrebarea e ....ce-i de facut ...?Cum poate primi inapoi banii retinuti , si ce ar trebui sa faca, pentru a nu mai plati in continuare.? Cei de la IFN respectiva au depistat care este persoana din institutia lor, care a facut aceste lucruri, au spus , ca au concediat-o si cam atat.
Buna ziua! Cunosc o situatie despre un domn divortat si bolnav psihic. Din cate am inteles de la fiica acestuia nu are discernamant. El a stat aproape singur toata viata . Sotia a divortat de el dupa doar cativa ani de casnicie, casatorie din care e rezultat un copil.Nu se ingrijesc de el nici fiica , aceasta locuind in alt judet , iar cu fosta sotie a rupt orice legatura . De 10 ani locuieste cu o alta persoana care il ingrijeste ; i-a platit restantele la intretinere , impozite , taxe , haine , mancare , totul , medicamente , il duce regulat la spital.Aceasta intreaba cum ar putea sa intre in posesia imobilului dupa decesul; persoanei in cauza?, avand in vedere ca el nu are discernamant, cum poate face un contract de vanzare -cumparare cu drept de uzufruct? Sau stand de vorba cu fiica acestuia , dansa ar dori sa ii vanda dreptul de mostenitor contra unei sume de bani si a obligatiei ca persoana care cumpara sa ii ingrijeasca tatal in continuare , sa se ocupe si de mormantare si de cele de dupa , in cazul decesului., deoarece ea nu poate avea grija de el . Conform legii nu se poate vinde dreptul de mostenitor decat dupa decesul persoanei in cauza, ori aceasta traieste.Cumparatorul este de buna credinta dar nu stie care ar fi solutia pentru a intra in legalitate in acest sens.Acesta a cunoscut aceasta peroana bolnava psihic cautand sa inchirieze o locuinta, ulterior si-a facut mutatie motivand si faptul ca il ingrijeste pe cel bolnav, lucru acceptat de acesta in momentele de luciditate , in perioada de acalmie a bolii.In speranta ca voi gasi un raspuns va multumesc.
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2010
Buna ziua ! Referitor la vechime.....inainte de a parea cazuta din plop, si poate e chiar asa, nu o fi plop, dar tot pe dinafara sunt . Va rog lamuriti-ma si pe mine care e treaba cu vechimea? Cineva imi spunea e vorba de vechimea totala in orice fel de serviciu avut inainte, ceea ce nu ma convinge. Insa va intreb care e raspunsul cel adevarat. Si daca e vorba de vechimea in domeniu , inteleg ca cei care au absolvit facultatea de curand nu au nici o sansa . Care sunt pasii? Eu am terminat facultatea in iulie 2007, din dec 2008 lucrez ca agent de Politie comunitara. Pana atunci ,(respectiv in timpul facultatti -am facut-o la ID ) am lucrat in mai multe locuri si uneori cu pauze. Ce sanse as avea eu sa nu -mi fie respins dosarul din prima faza. va multumesc si va urez bafta tuturor......, in tot ceea ce veti intreprindre.
Răspuns la discuția Avansarea in grad
Referitor la angajare, sunt orecum indignata tocmai pentru faptul ca uneia dintre colege care a implinit un an de la angajare in luna octombrie 2009 i s-a permis avansarea in grad de la referent 3 la referent 2., asta facandu-se in noiembrie 2009.Daca e ceva ce nu inteleg, va rog spuneti-mi dvs. Cu multumiri.
Răspuns la discuția Avansarea in grad
Sunt total de acord cu dvs, insa de vreo 2 ani se tot duc tratative cu primarul orasului si directorul exec al Politiei comunitare despre acest subiect. Parerea generala este ca nu se vrea ca noi sa fim functionari publici, obligatiile ar fi cam acleasi insa am avea mai multe drepturi, lucru care nu se prea doreste. Sunt licentiata in stiinte juridice dinainte de a ma angaja la Politia Comunitara, respectiv din 2007, insa desi am depus si o copie dupa adeverinta de absolvire(care tine loc de diploma) nu mi-a fost luata in considerare. Mi s-a spus , ca la angajare conditiile erau sa avem bac-ul si atat, restul l-am facut pe barba mea , sau pentru vreun alt post , la ei nu se cere. Despre inspectorul RU, se pare ca il deranjeaza insasi faptul ca i se aduc la cunostinta animite lucruri pe care de altfel ar trebui sa fie el cel care sa le stie cel mai bine , iar juristul se schimba la fata daca ii arati ca nu stie articolele din lege chiar si cand se intoarce de la judecatorie cu procese pierdute tocmai pentru ca nu stie ce argumente sa aduca si cum sa pledeze. Se multumeste doar sa fie prezent si sa inmaneze niste documente pe care tot judecatorul trebuie sa le citeasca pt a afla ce se afla in ele.Scuzati-mi reactia , nu e nici pe departe indreptata impotriva tuturor juristilor sau inspectorilor RU, dar sunt sigura ca mai sunt persoane care mai cunosc astfel de cazuri.
Se pare ca problema avansarii in grad ne macina pe tot mai multi dintre noi.
O problema asemanatoare am si eu . Am inceput activitatea ca agent ordine publica (REFERENT III ) la Politia Comunitara in 22.dec.2008. Atunci mi s-a spus ca dupa un an pot da un examen pentru avansare ca si referent II . Dat fiin ca se apropiau sarbatorile nu mi s-a parut un moment tocmai bun pentru a face acest demers. In ianuarie am intrebat inspectorul RU al institutiei care mi-a spus ca s-a eliminat clasa refernt 3 si acum suntem toti referent 2 si nu are rost sa mai fac nici o cerere de promovare ca tot aia e . Mai tarziu am aflat ca nu s-a facut parctic nici o trecere de la referent 3 la 2 insa , anul asta nu se mai fac avansari , ca postul meu ar trebui transformat , si asta nu se prea poate , ca avansarea ar trebui facuta la 3 ani conform noii legi.Am avut o activitate buna anul trecut , si am intrebat daca faptul ca am studii superioare (licentiata in stiinte juridice) ar putea compensa in vreun fel- ma refer la acele situatii exceptionale prin care reducerea perioadei pentru avansare este posibila . Nici asta nu a stiut sa imi spuna , inspectorul RU care a promis ca se va informa pentru mine , insa deja e luna mai si" tot nu imi poate da un raspuns". Sper ca dumneavoastra ma puteti lamuri , ce drepturi am , ce posibilitati de avansare , in situatia in care nu sunt functionar public. Toti angajatii institutiei noastre fac parte din categoria personalului contractual.