avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 729 soluții astăzi
Forum Activitate maria72

Activitate maria72

Răspuns la discuția pensie alimentara
vreau sa-mi plateasca pensie nu il vreau la zdup caci asta nu ma ajuta cu nimic..multumesc pt sfat.
Buna,as vrea sa stiu in cazul in care fostul sot nu a platit niciodata pensia alimentara stabilita de instanta,iar eu nu am cum sa prezint salariu si adresa lui deoarece lucreaza in Anglia,plangerea penala facuta in urma cu 2 ani este fara rezultat,..intrebarea este:El va fi vriodata obligat sa plateasca acesti bani din urma sau dupa o anumita perioada totul se pierde?de ce nu pot face autoritatile nimic ca sa-l gaseasca si sa-l oblige la plata care i-a fost stabilita in urma propriilor sale declaratii in fata instantei?de ce nu pot fi obligati parintii lui care traiesc in romania sa spuna adresa unde el locuieste?eu ce as mai putea face ca sa obtin totusi acesti bani?
Răspuns la discuția neplata pensiei alimentare
cei 400 de euro au fost stabiliti de instanta in urma unui interogatoriu luat in fata instantei,dupa propriile declaratii ale fostului sot...a fost stabilita in euro pt ca s-a facut echivalentul lira -euro chiar atunci in fata instantei.In urma acestui interogatoriu luat direct de la el,instanta a hotarat pensia...
Răspuns la discuția neplata pensiei alimentare
ma scuzati ca intervin,sunt divortata de 3 ani si la 11 iunie 2008 judecatoria brasov a hotarat o pensie de 400 de euro pe luna pt cele 2 minore care sunt in grija mea.Fostul sot nu a platit nici macar un leu si lucreaza in anglia,unde este acea lege care spune inchisoare?pt ca el traieste bine in uk pe cand eu cresc copii din greu,de ce nu il poate gasi?am facut plangere penala de 2 ani si nu se intampla nimic,mi se spune ca nu-l gaseste dar nici nu-l cauta.ce sa fac,sa-l caut eu ?de ce nu se aplica legea si in cazul lui?parintii lui sunt in romania,de ce nu sunt obligati sa dea informatii despre fiul lor care se sustrage de la plata pensiei?se pierd acesti bani sau am vrio sansa in viitor sa-i obtin?sunt peste 12 mii de euro...va rog sa-mi raspunde-ti..maria
puteti sa-mi spuneti ce se intampla daca tatal nu plateste pensia alimentara care a fost hotarata de instanta niciodata,timp de mai mult de 3 ani din motive ca nu poate fi gasit ca astfel sa poata fi obligat?atunci cand va fi gasit,v-a fi obligat sa plateasca totul din urma?ar trebui ca eu ca mama sa mai fac ceva sau sa astept ca el sa fie gasit?in urma cu mai mult de un an am facut plangere penala dar nu am primit nici un raspuns in afara de faptul ca nu-l gaseste si nu se poate face nimic...?va multumesc
Răspuns la discuția neplata pensiei alimentare
va multumesc mult pt incurajare,cred in Dumnezeu si stiu ca mai devreme sau mai tarziu acesti oameni fara suflet vor plati scump,ma dezamageste insa enorm felul in care se rezolva problemele in romania,mamele singure si in general copii cu un singur parinte sunt ignorati de autoritati,;va spun cu tristete in suflet ca eu a trebuit sa-mi parasesc familia,prietenii si sa o iau de la capat intr-o tara straina,muncind pe branci pt a-mi putea creste copii,in romania am fi facut foame,dar in alte tari statul se ingrijeste de copii cu un singur parinte,te ajuta sa faci fata...
Răspuns la discuția neplata pensiei alimentare
nu are nimic pe numele lui in romania,a avut grija sa fie totul pe numele parintilor care detin ditamai vila in ghimbav,o parte din casa a fost facuta de mine in cei 15 ani de casnicie,el nefiind prezent deoarece e in anglia de 8 ani,dar totul e pe numele parintilor,eu avand acte doar pe investitie.dupa divort parintii lui m-au dat in judecata pt plata chiriei pe ultimii 2 ani stati acolo cand de fapt figuram inca ca sotie al fiului lor,si culmea e ca au castigat procesul,nu inteleg ce fel de legi sunt in romania,sa ceri ceva ce nu ai anuntat inainte si sa castigi fara a avea un act doveditor,un contract de inchiriere pt acea perioada,eu am fost data afara din casa inainte sa se termine divortul neluind nimic de-acolo,decat copii...
Răspuns la discuția neplata pensiei alimentare
daca el a fost la tribunal si a declarat cu gura lui in fata instantei de judecata ca venitul lui lunar din anglia este de 1500 euro pe luna si tribunalul a hotarat sa dea lunar 400 euro,sentinta este inchisa,el facand toate cele 3 recursuri dar necastigand niciunul,ramanand sa plateasca acesti bani,mai este nevoie sa aduc dovada de salarizare a lui?el nu a deschis un alt proces in care sa se justifice ca nu mai castiga bani sau ceva de geniul,si in anglia lucreaza la negru ceea ce pe mine nu ma ajuta cu nimic,atunci ce e de facut?multumesc mult
buna,va rog sa ma sfatuiti ce ar trebui sa fac sa pot primi pensia alimentara din partea fostului sot pt cele 2 minore de 13 respectiv 15 ani.Va informez ca divortul s-a terminat in 11 iunie 2008 avand ca decizie plata unei pensii de 400 euro pe luna,dar nici pana in acest moment nu am primit nici un leu.Fostul sot locuieste in uk de 8 ani,am facut o plangere penala in romania de mai bine de un an si mi se spune ca nu-l gaseste si nu poate face nimic daca eu nu am adresa lui din uk.Eu nu am cum sa-l gasesc in uk ,dar el are familia,parintii,sora in romania la brasov.Toti traiesc bine mersi la nivel inalt iar eu muncesc de-mi sar capacele ca sa pot intretine cele 2 minore la scoala.va rog tare mult sfatuiti-ma ce pot face sa recuperez banii de la el.unde ar trebui sa apelez...va multumesc mult,cu stima Maria