avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 296 soluții astăzi
Forum Activitate MEDREA COSMIN

Activitate MEDREA COSMIN

Răspuns la discuția CHELTUIELI DEDUCTIBILE PFA
Va multumesc pentru raspuns, insa, legea este facuta pentru a fi interpretata.
Asadar, in textul de mai sus apare o EXCEPTIE "transport de personal la şi de la locul de desfăşurare a activităţii". In acest caz, la ce fel de autoturisme se refera. Masina mea este sub 3.500kg si mai putin de 9+1 locuri, iar in baza foii de parcurs pe care o intocmesc este destinata transportului meu la/de la locuul de munca.
De aici rezulta ca pot deconta cheltuielile de transport, in speta combustibil, in limita numarului de kilometri parcursi in interes de servici.

Va rog sa-mi spuneti am sau nu dreptate.
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția CONTRACT COMODAT AUTO
Multumesc in primul rand pentru raspuns.
Concluzia mea ar fi urmatoarea:
Solicit firmei de leasing adaugarea unui act aditional prin care se schimba contractul din PF in PFA si astfel obtin si deducerea cheltuielilor legate de rata de leasing si asigurari.
Si ulterior inchei contract de comodat intre PFA si mine.
Este corecta concluzia mea?
Buna ziua,

Daca utilizez masina personala pentru deplasare la/de la locul de desfasurarea a activitatii pot deconta combustibilul?
Daca imi desfasor activitatea in Otopeni, insa domiciliu este in Bucuresti, pot beneficia de diurna?

Va multumesc pentru raspuns.
Masina proprie este obiectul unui contract de leasing. Este necesar incheierea unui contract de comodat intre PFA-ul meu si firma de leasing sau intre mine si PFA?