avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Activitate bluess

Activitate bluess

Răspuns la discuția cedare retea electrica
Buna ziua. Revin asupra acestui subiect. Poate ar trebui sa-l mut in alta sectiune? Va rog, directionati-ma intr-un fel. Multumesc
Buna ziua, as dori sa stiu daca pot dona sau ceda prin act notarial reteaua electrica pe care am facut-o pe banii mei celor de E-ON Moldova?

Cazul meu: casa noua, nevoie de retea electrica din 2 stalpi, inceput umblatura, obtinut actele, semnat contractul de racordare. Aceasta retea se leaga la o alta retea electrica care este proprietatea cuiva. Cei de la E-ON Moldova au considerat, gandit, socotit ca nu este nevoie ca eu sa platesc compensatie baneasca proprietarului retelei la care eu ma racordez.

Proprietarul suparat foarte rau ameninta sa ma dea in judecata pentru racordare ilegala, sa taie firele. Nu imi plac scandalurile si atunci prefer sa cedez sau sa donez aceasta retea facuta pe banii mei celor de la E-ON. Sa se judece ei cu cine vor si oricand. Eu vreau doar curent electric.

Se poate face aceasta donatie, cedare sau alta formula si unde ar trebui sa merg?

Multumesc foarte mult si precizez ca imi sunteti de un real ajutor.
Răspuns la discuția acord notarial
am inteles ce vrea e-on de la mine cu acest acord notarial. Dar, vrea acest acord numai de la proprietarii caii de acces unde sunt amplasati cei 2 stalpi sau vrea acord notarial si de la ceilalti proprietari ai caii de acces care sunt dupa mine si care nu au nici o treaba cu acea retea?
Răspuns la discuția acord notarial
daca in acordul notarial scrie ca" sunt de acord cu constituirea, in favoarea SC E.ON. Moldova Distributie SA, in calitate de operator de retea a unui drept de uz asupra cotei ce o detin din terenul pe care este amplasata reteaua electrica (despre care s-a facut vorbire anterior) precum si a unui drept de trecere... ???

Răspuns la discuția acord notarial
Chiar daca cei 2 stalpi sa zicem ca "afecteaza" numai primii 2 proprietari? Multumesc pentru promptitudine
Discuție acord notarial
Buna ziua.
Va multumesc daca m-ati putea ajuta. Am construit o casa. Acum am inceput procedurile de racordare la energie electrica. Trebuie sa fac o extindere de retea din 2 stalpi. Acesti 2 stalpi vor fi pusi pe o cale de acces la care sunt proprietari 8 persoane. Casa este pe a 3-a parcela, primele 2 parcele fiind ale unui alt proprietar. E-ON imi cere acord notarial al proprietarilor terenurilor pe unde trece reteaua electrica. Cum fac eu acordul notarial? Cu proprietarul primelor 2 parcele ? Sau imi trebuie acordul tuturor proprietarilor caii de acces? Practic, reteaua va trece prin fata terenurilor, respectiv, pe calea de acces a primului proprietar si calea de acces a mea. Dar calea de acces are 8 proprietari conform Cartii funciare. Poate m-ati putea ajuta. Multumesc
Răspuns la discuția gasirea unor proprietari
Multumesc pentru raspuns. Sper ca notarul sa fie receptiv la dorinta noastra si sa ne dea date de contact ale proprietarilor. Multumesc inca o data
Buna ziua,
nu stiu daca am postat unde trebuie. Daca e gresit rog moderatorii sa mute subiectul.
Am o problema legata de gasirea unor proprietari de terenuri.
Am construit o casa pe un teren, care are cale de acces la care sunt mai multi proprietari (8 mai precis). Casa mea este pe a 3-a parcela. Pentru a face o extindere de retea electrica, trebuie sa cer acordul celor 1 sau 2 proprietari.
Am numele tuturor proprietarilor din extrasul de carte funciara, nr. contractelor lor de vanzare cumparare, data contractului, biroul notarial la care s-a semnat contractul.
La primarie mi-au zis ca baza cu registrul agricol nu este actualizata (nu se stiu exact proprietarii).
Cum as putea afla cine sunt acele persoane si cum pot da de ele?
Pot sa obtin informatia aceasta de la acel birou notarial? De la cadastru pot obtine informatiile si cum?
Repet, scuze daca subiectul nu a fost postat unde trebuie.
Multumesc anticipat pentru ajutor
Răspuns la discuția terenul lui. casa noastra?
multumesc
Răspuns la discuția terenul lui. casa noastra?
daca se face aceasta donatie a unei cote din teren, ce acte se modifica? daca vrem sa facem acest lucru inainte sa obtinem autorizatia de constuctie trebuie sa o luam de la capat cu toate actele si avizele necesare constructiei? multumesc anticipat