avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 594 soluții astăzi
Forum Activitate urcan olimpia

Activitate urcan olimpia

Atat ??? Sa inteleg ca nu sunt protejata in nici un fel avand in vedere restructurarea postului ......
Buna ziua , ma aflu in CIC si tocmai am aflat din surse neoficiale ca postul meu a fost restructurat ( lucrez intr-o banca ) ! Ce drepturi am intorcandu-ma la sfarsitul perioadei de CIC la locul de munca ? Sunt protejata de lege in vreun fel ? Multumesc
Buna ziua , va rog sa-mi spuneti ce sanse de castig am daca dau statul in judecata pt reducerea cu 15% a indemnizatiei de crestere a copilului ! Beneficiez de indemnizatia de 85 % din venit incepand cu 01.01.2010 iar din iulie 2010 cu 15% mai putin , conform HG. Va multumesc !
Multumesc de raspuns ...vreau sa mai intreb - deducerea de baza in acest caz la un venit brut de 400 ron ( timp partial de lucru de 4 ore ) ramane 250 ron ? Daca nu cat , ce valoarea va avea ? Pentru a calcula corect impozitul pe venit
Multumesc
Buna ziua , tatal meu lucreaza cu contract de munca inregistrat la ITM , cu timp partial de 4 ore la o Asociatie de Proprietari , avand un salar brut de 400 Ron lunar . Acest tip de venit trebuie impozitat ? Mentionez ca nu mai are alte venituri ! Multumesc
Buna ziua , sunt mama unei fetite in varsta de 9 luni nascuta la data de 13.09.2009 si pana in prezent nu am primit alocatia de cretere a copilului de pana la 2 ani desii am depus dosarul in luna octombrie 2009 . Mentuionez ca tatal fetitei este cetatean italian ( nu suntem casatoriti ) si de cate ori am fost la Asistenta Sociala sa intreb ce se intampla de nu mai primesc banii mi se spunea ca formalitatile cu Italia merg foarte greu si ei trebuie sa astepte raspuns din Italia sa vada daca tatal fetitei nu primeste si acolo o suma de bani gen alocatie. Nu beneficiez decat eu de drepturi banesti ale fetitei (indemnizatie de crestere a copilul ) . Am depus actele doar in Romania nu si in Italia. Intrebari :
1. Cum este posibil sa dureze atat de mult cca. 8 luni ? Care este termenul de raspuns la un astfel de dosar ?
2. Ce pot face sa actionez in judecata statul roman?Pot cere despagubiri materiale pe zilele de intarziere ?
Buna ziua va rugam sa ne ajutati in urmatoarea problema : mama mea este nascuta in 04.04.1955 si are un stagiu de cotizare de 30 ani si 6 luni conformdatelor inscrise in Cartea de Munca . (Din 2004 nu mai lucreaza ) Si-a depus dosarul pt pensionare anticipata partiala anul trecut avand in vedere ca avea dreptul la reducerea de 1 an la varsta pt nasterea si cresterea a trei copii .Casa de pensii respinge dosarul pt ca nu avea 60 de ani limita de varsta si 30 de ani stagiu complet de cotizare . Initiem actiune judecatoreasca si avem castig de cauza . Casa de pensii face recurs la Curtea de Apel in urma caruia castigam din nou procesul si se decide acordarea tuturor drepturilor care se cuvin incepand cu data depunerii initiale a dosarului la Casa de Pensii 05.05.2009. Am urmat toti pasii legali de punere in aplicare a hotararii Curtii de Apel . Proces finalizat in data de 23.04.2010 . Datorita faptului ca nu am primit nici o decizie de la Casa de Pensii azi , 27.05.2010 am fost acolo sa solicitam decizia . Ni s-a comunicat ca nu se poate pune in aplicare hotararea curtii de Apel pt ca mama nu pot beneficia de 2 reduceri : respectiv 5 ani pt pensie anticipata si 1 an pt reducere varsta de pensionare ( 3 copii ) si decizia se emite din 04.04.2010 ( data implinirii varstei de 55 de ani ) - nu se acorda nici un drept retroactiv . Intrebari :
1. Unde in lege este prevazut clar acest lucru ca nu beneficiezi de 2 reduceri ?
2. Este posibil ca o hatarare a Curtii de Apel sa nu fie pusa in aplicare ?
3. Ce pasi legali mai putem face ?